26 May, 2024
بهترین فروشگاه های اینترنتی جهان

معرفی برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان

اجاره فضای تبلیغاتی

 

تا چند سال پیش فروشگاه اینترنتی پدیده‌ای جدید و برای بسیاری ناشناخته بود اما اکنون افراد زیادی حتی برای رفع نیازهای روزانه خود مانند خرید مواد غذایی به فروشگاه‌های اینترنتی متکی هستند. فروشگاه‌ اینترنتی هم‌زمان با ظهور اینترنت پدید آمد و تا امروز به پیشرفت خود ادامه داده است. ابتدا این فروشگاه‌ها در کشورهای پیشرفته راه اندازی شدند و کم کم موج آن‌ها به‌ همه کشورهای جهان راه یافت. فروشگاه‌های اینترنتی از لحاظ وسعت فعالیت متفاوت‌ هستند. برخی از آنها فقط یک دسته کالا را در یک محدوده جغرافیایی کوچک می‌فروشند و بعضی همه انواع کالا را در چند کشور عرضه می‌کنند و حتی تعدادی از فروشگاه‌های اینترنتی هم‌زمان در چند قاره به فعالیت مشغول‌ هستند. در این نوشتار به معرفی تعدادی از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان می‌پردازیم.

مدل‌های تجاری فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟

برای درک تفاوت عملکرد فروشگاه‌های اینترنتی مختلف بهتر است ابتدا بدانید مدل‌های تجاری چیست. مدل تجاری هر کسب‌وکاری با توجه به نوع هدف‌گذاری یک فروشگاه برای جذب مشتریان و کسب سود مشخص می‌شود. فروشگاه‌های اینترنتی معمولا از سه نوع مدل تجاری رایج استفاده می‌کنند که در زیر به طور مختصر معرفی‌ شده‌اند:

  • مدل تجاری B2C یا بنگاه به مشتری:فروشگاه اینترنتی در نقش یک خرده‌فروش مستقیماً به دنبال فروش کالا به مصرف‌کننده نهایی است.
  • مدل تجاری B2B یا بنگاه به بنگاه:در این مدل، فروشگاه در نقش تأمین‌کننده سایر کسب‌وکارها عمل می‌کند.
  • مدل تجاری C2C یا مشتری به مشتری:وب‌سایت نقش واسطه‌ای دارد و تنها امکان ایجاد ارتباط بین دو مشتری را فراهم می‌کند.

بهترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان

در ادامه به ۱۰ عدد از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان اشاره خواهد شد که فعالیتی گسترده دارند. بازار فروشگاه‌های اینترنتی از نظر نوع کالا، محدوده جغرافیایی فعالیت و نوع مدل تجاری تنوع بالایی دارد و هرکدام از این فروشگاه‌ها در بخشی از بازار پیشرو هستند.


مطلب پیشنهادی: چگونگی تبدیل کسب و کار سنتی به آنلاین


Amazon  غول تجارت الکترونیک جهان

آمازون

آمازون در طی فعالیت خود از یک کتاب‌فروشی کوچک آنلاین به یک غول اینترنتی تبدیل‌ شده است. آمازون فقط کالاهایی که در انبار خود ذخیره کرده را به مشتریان ارائه نمی‌کند بلکه به فروشندگان دیگر هم این امکان را می‌دهد که با استفاده از بستر آمازون کالاهای خود را به فروش برسانند.
وب‌سایت آمازون به‌طور جداگانه برای هر کشور بهینه‌سازی شده و ویژگی‌های خاص خود را دارد. از آمازون استرالیا تا آمازون هند هر نوع کالایی برای مخاطبان فراهم‌شده است و آمازون در هر کشوری با رقبای محلی که در حوزه فروش آنلاین فعالیت دارند رقابت می‌کند و با توجه به مخاطبان بسیار و عملکرد مطلوبی که نظر کاربران داشته است می‌تواند سود فراوانی به دست آورد.

eBay  بزرگ‌ترین حراجی آنلاین جهان

ای بی

این شرکت از برترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان است که در سال ۱۹۹۵ و با نام  AuctionWeb آغاز به کار کرد. در شروع به‌عنوان یک وب‌سایت برای فروش یک نوع آبنبات عروسکی خاص به نام PEZ که مورد علاقه کلکسیون داران است فعالیت می‌کرد، اما با رشد پیوسته به بزرگ‌ترین حراجی آنلاین جهان تبدیل شد. مدل تجاری این وب‌سایت C2C است و قصد ایجاد ارتباط تجاری بین کاربران را دارد. مؤسس و رئیس eBay یک فرد ایرانی-آمریکایی به نام پیرامیدیار است. معمولا هر کالایی را می‌توان در eBay  پیدا کرد همچنین می‌توان به راحتی تبدیل به فروشنده شد و با فروش اجناس خود کسب درآمد کرد.
برای کسانی که به دنبال جمع‌کردن کلکسیون هستند eBay اولین جایی ست که باید سر بزنند، با این‌ وجود اجناس نو هم در eBay فروخته می‌شوند و کالاهای عرضه‌ شده شامل تنوع زیادی از لوازم منزل تا بازی‌های ویدیویی می‌شود. در جستجوی eBay می‌توان فیلترهای بسیاری مانند برند، قیمت، رنگ، نو یا دست دوم بودن را اعمال کرد.

Alibaba مهم‌ترین بازیگر تجارت الکترونیک در آسیا

علی بابا

علی‌بابا با آدرس اینترنتی Alibaba.com  یکی از محبوب‌ترین وب‌سایت‌های خرید اینترنتی است که تحت مالکیت شرکت چینی Alibaba Group قرار دارد و مدل تجاری آن B2B (بنگاه به بنگاه) است. این وب‌سایت در جهت کمک به انجام خریدهای کلی و با هدف ایجاد پیوند بین تولیدکننده و تأمین‌کننده فعالیت می‌کند و مخاطبانی از سراسر جهان دارد و تقریبا هر کالایی که تصور کنید را پوشش می‌دهد.
شرکت Alibaba Group زیرمجموعه‌های دیگری نیز دارد که در  حوزه فروش آنلاین فعالیت می‌کنند ولی بازار هدف متفاوتی دارند که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

Tmall.com

سایت فروشگاهی با مدل تجاری B2C است که به خرده‌فروشی آنلاین طیف وسیعی از کالاهای مختلف می‌پردازد و در منطقه چین، تایوان، ماکائو و هنگ‌کنگ فعالیت می‌کند.

Taobao.com

یک پلتفرم فروش آنلاین C2C است که در بازار چین فعالیت می‌کند و جهت ایجاد ارتباط بین مردم برای فروش کالا پیاده سازی شده است.

Aliexpress.com

این فروشگاه آنلاین برای فعالیت در عرصه بین‌المللی توسط گروه شرکت‌های علی‌بابا راه‌اندازی شده است و در بازار چین فعالیتی ندارد. علی ‌اکسپرس در آغاز تنها به دنبال پیاده سازی مدل B2B و اتصال بنگاه‌های اقتصادی به هم بود اما حالا در زمینه‌ی B2C و C2C نیز فعالیت دارد. وب‌سایت آن علاوه بر انگلیسی‌، زبان‌های بسیاری مانند اسپانیایی، فرانسوی، ایتالیایی و هلندی را ارائه می‌دهد.

Walmart تنها، بزرگ‌ترین فروشگاه فیزیکی جهان نیست

والمارت

والمارت در سال ۱۹۶۲ راه اندازی شد و اکنون بیش از ۱۱ هزار شعبه در ۲۷ کشور جهان دارد و با استخدام دو میلیون و دویست هزار نفر بیشترین کارمند را در بین همه شرکت‌های جهان دارد و بزرگترین خرده فروش جهان است.
با این وجود والمارت به فروش در فروشگاه‌های فیزیکی اکتفا نکرده است و هم‌زمان فروشگاه آنلاین نیز دارد و تعداد زیادی کالا را به‌ شکل آنلاین می‌فروشد. در حقیقت تعدادی از کالاهایی که والمارت به‌صورت آفلاین در شعب خود به فروش می‌رساند هم‌زمان به‌صورت آنلاین هم عرضه می‌شوند و مشتریان والمارت می‌توانند به‌ جای ایستادن در صف‌های طولانی فروشگاه، به‌وسیله اینترنت اجناس مورد نظرشان را خریداری کنند. والمارت با توجه به وسعت شبکه‌ توزیع می‌تواند مشتریان بسیاری را جذب کند.


مطلب پیشنهادی: تکنیک‌های افزایش فروش فروشگاه اینترنتی


Bestbuy پیشرو در فروش لوازم الکترونیکی

بست بای

بست بای تمرکزش بر روی فروش لوازم الکترونیکی از قبیل موبایل، دوربین دیجیتال، بازی، نرم‌افزار و … است و به ارائه قیمت‌های رقابتی شهرت دارد. همان‌گونه که اسم وب‌سایت نشان می‌دهد این شرکت به دنبال ارائه بهترین تجربه خرید به مشتریان است. بست بای در سال ۱۹۶۶ و با نام Sound of Music فعالیت خود را آغاز کرد و بر روی فروش لوازم صوتی باکیفیت متمرکز بود. این شرکت در سال ۱۹۸۳ به بست بای تغییر نام داد و در حال حاضر علاوه بر فروش آنلاین بیش از ۱۲۰۰ شعبه فیزیکی در آمریکا، کانادا و مکزیک دارد.

Target کمپانی تارگت با یک قرن سابقه در خرده‌فروشی

تارگت

تارگت یک شرکت فعال در زمینه خرده‌فروشی است که از بهترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان به شمار می‌رود و بیش از یک قرن سابقه دارد و دارای تعداد زیادی فروشگاه فیزیکی است. اولین فروشگاه تارگت در سال ۱۹۶۲ افتتاح شد اما اکنون در سراسر آمریکا شعبه دارد. یکی از مزیت‌های رقابتی این شرکت مشتریان وفادار زیادی است که فقط از Target خرید می‌کنند.
با ایجاد فروشگاه آنلاین این شرکت وارد عرصه تجارت الکترونیک شد و بازار خود را وسعت داد. این فروشگاه علاوه بر ارائه تنوع زیادی از کالا در زمینه کلی‌فروشی نیز فعال است و می‌تواند کالاها را به بسیاری از کشورهای جهان ارسال کند.

Flipkart بزرگ‌ترین فروشگاه آنلاین در بازار هند

فلیپ کارت

Flipkart  یک وب‌سایت هندی است که به تدریج کارش را توسعه داد و امروز در تمام جهان سرویس‌دهی می‌کند. فیلیپ کارت در بازارهای آسیا محبوبیت فراوان دارد و افراد بسیاری از آن خرید می‌کنند. امروزه در بازار تجارت الکترونیک هند، فیلیپ کارت به‌عنوان یکی از رقبای آمازون شناخته می‌شود. فیلیپ کارت در ابتدا تنها یک کتاب‌فروشی کوچک بود اما با یک رشد انفجاری به یکی از بزرگ‌ترین فروشگاه‌های آنلاین تبدیل شده است.
فیلیپ کارت در سال ۲۰۰۷ ایجاد شد و در شروع تنها روی بازار کتاب تمرکز داشت و سپس با تمرکز بر روی فروش لوازم الکترونیکی به رشد خود ادامه داد در سال ۲۰۱۸ والمارت ۸۲ درصد از سهام فیلیپ کارت را تصاحب کرد و فیلیپ کارت به یکی از زیرمجموعه‌های والمارت تبدیل شد.

Etsy مهم‌ترین فروشنده لوازم خاص و دست‌ساز

اتسی

یکی از بهترین فروشگاه‌های اینترنتی جهان در زمینه‌ فروش لوازم دست‌ساز بدون شکEtsy  است. این فروشگاه از سال ۲۰۰۵ کار خود را شروع کرده است و تمرکزش بر روی فروش لوازم دست‌ساز، کلاسیک و خاص است. درست است که تعداد بازدیدکننده‌های آن از بعضی رقبا مانند eBay  کمتر است ولی با توجه به اینکه فقط روی یک زمینه خاص تمرکز کرده است فروش بالایی دارد. این فروشگاه از مدل C2C استفاده می‌کند و هر کس به‌راحتی می‌تواند فروشگاه خود را ایجاد کند و لوازمی که تولید کرده است را به فروش برساند.

IKEA یکه‌تاز بازار مبل و لوازم آشپزخانه

ایکیا

برای خرید مبل و لوازم چوبی به‌صورت آنلاین قطعاً IKEA اولین گزینه است. این وب‌سایت که در سوئد قرار دارد به‌شکل تخصصی به فروش لوازم آشپزخانه و اکسسوری‌‌های خانگی می‌پردازد. محصولات این فروشگاه به‌صورت آماده‌ مونتاژ به فروش می‌رسند و قابلیت سرهم کردن توسط مشتری را دارند.
ایکیا یک کمپانی با سابقه است که در سال ۱۹۴۳ افتتاح‌ شد، دارای ۴۳۳ فروشگاه فیزیکی در ۵۲ کشور جهان است و در تمام این کشورها به‌طور آنلاین نیز خدمات می‌دهد.

Groupon اولین ایده پرداز خرید گروهی

گروپون

Groupon  اولین و بزرگ‌ترین وب‌سایت خرید گروهی جهان است. ایده‌ خرید گروهی اولین بار به وسیله این وب‌سایت مطرح شد این نوع فروشگاه به کاربران امکان می‌دهد در ازای خرید دسته‌جمعی کالا یا خدمات، تخفیف قابل‌ توجهی دریافت کنند. در این سایت گاهی حتی تا ۵۰ درصد تخفیف هم داده می‌شود. این نوع فروشگاه‌های اینترنتی در ایران نیز مورد تقلید قرار گرفته‌اند. وب‌سایت‌های نت برگ و تخفیفان از همین ایده استفاده می‌کنند.
وب‌سایت Groupon از سال ۲۰۰۷ شروع به فعالیت کرده است و به فروش کالاها و خدمات مختلف و حتی تورهای مسافرتی در ۱۵ کشور جهان مشغول است.


مطلب پیشنهادی: اصول راه اندازی فروشگاه اینترنتی


سخن آخر: از تجارب جهانی الگو بگیرید

اگر قصد راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی را داشته باشید با الگو برداری از تجارب موفق جهانی در زمینه‌ فروشگاه‌های اینترنتی و بررسی نحوه‌ عملکرد آن‌ها می‌توانید احتمال موفقیت خود را افزایش داده و سودآوری بالاتری داشته باشید.

 

 

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *