18 April, 2024
چگونگی برنسازی شخصی

چگونگی برندسازی شخصی

اجاره فضای تبلیغاتی

 

برند شخصی شما چگونگی ظاهر شدنتان در دنیای خارج است. به همین علت برندهای قوی ترجیح می‎دهند با افرادی با متانت و جالب شناخته شوند. زمانی که مردم بدانند شما چه کسی هستید و به تدریج شما را از طریق تعدادی صفات مشخص بشناسند، به این معنا است که شما در حال تبدیل شدن به یک شخص در صنعت خود هستید. در حقیقت برند شما وجه‌ی انسانی به خود می‌گیرد.
سوال این است که چگونه قابل شناسایی شوید؟ و چگونه این اعتبار ساخته می‌شود و افرادی آن را دنبال می‌کنند؟
به خاطر داشته باشید برند شخصی شما باعث افزایش فروش نمی‌شود بلکه سبب می‌شود به عنوان صاحب یک کسب و کار به طریقی به مخاطبان‌تان شناسانده شوید که به شما رجوع کنند.
اگر به دنبال برند شخصی یا پرسونال برند (Personal Brand) خود هستید، در ادامه 5 گام برندسازی شخصی شرح داده شده است:

آموزش برندسازی شخصی

خود را بشناسید و ذات خود را حفظ کنید

تصور کنید برندسازی شخصی حول خودی تقلبی چقدر سخت خواهد بود. اگر بر روی خودی دروغین فرآیند برندسازی را پیش ببرید، گذشته از آنکه چه حسی خواهید داشت، نمی‌دانید چگونه باید عمل کنید، ظاهر شوید، و چه چیزی بگویید. بعضی از متخصصان پیشنهاد می‌دهند برای ساختن برند شخصی و شکل‌دهی و مدل‌سازی آن به دیگران رجوع کنید، و ببینید دیگران چه برداشتی از شما دارند و برند شما را چگونه می‌بینند و ارزیابی می‌کنند.
برند شما باید انعکاسی از هویت شما باشد. فراموش نکنید، مردم با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. اگر مانند یک شخص واقعی ظاهر نشوید، یا به نظر برسد که تظاهر می‌کنید و خود واقعیتان نیستید، فکر می‌کنید چقدر احتمال دارد که دیگران به شما اعتماد کنند؟ حتی اگر برای مدتی هم از خود تقلبی شما خرید کنند، اما همین ذره‌های کوچک ناسازگاری، کم کم سبب بروز مشکلاتی خواهد شد.
ساختن برند شخصی اولین و مقدماتی‌ترین راه برای فهم خود واقعی‌تان است. وقتی به درستی خود را شناختید می‌توانید آن را با تمام دنیا به اشتراک بگذارید. ماسکی که به صورت زدید را بردارید و از آسیب پذیر بودن نترسید، در عوض تلاش کنید خصوصیات بد خود را تغییر دهید.

نوشتن مطالبی با اندیشه‌ی رهبری و شرکت در مصاحبه‌ها

ارائه مقاله با اندیشه‌ی رهبری و شرکت در مصاحبه ها اعتبار برند شما را می‌سازد. همانطور که با تعاملات زبانی و از طریق گفتگو، رسیدن به بهترین فرصت‌ها زمان‌بر و هزینه‌بر است، اما اگر درباره اتفاقاتی که برای شما می‌افتد نگرشی روشن و فکری باز داشته باشید، به زودی در هر جایی به نمایش درخواهید آمد.
مثلا اگر نام شما به عنوان برندی شناخته شده در مجلات یا سایت‌های مرجع آورده شود کم کم این شناخت از شما حاصل می‌شود که برندتان دارای وجهه و شخصیت شناخته شده‌ای است. حتی ممکن است خودتان دست به نوشتن بزنید، اما سعی کنید حتما در مراجع مربوط به صنعت‌تان حضور داشته باشید.
ارتباط داشتن با رسانه، انتشارات و انتشاردهندگان آنلاین، می‌تواند چالش برانگیز باشد. هرچند، نشان می‌دهد که شما می‌دانید از چه چیزی صحبت می‌کنید و چه فعالیتی دارید که به اعتبار شما می‌افزاید. هرچند فعالیت شما در این موارد بیشتر باشد و ارتباطات بیشتری برقرار کنید، اعتبار برندتان نیز افزایش می‌یابد.

5 گام اساسی برای برندسازی شخصی

حضور آنلاین خود را بسازید

آیا می‌دانید چگونه در فضای آنلاین حضور دارید و به نمایش در می‌آیید؟ این چیزی است که باید آن را بر اساس مبناهای به روز کنترل کنید، و هر چه بیشتر حضور خود را بهبود ببخشید.
آیا در شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارید؟ اگر بله، آیا این صفحات شامل اطلاعاتی در مورد شما است؟ آیا شما را در بهترین وجه‌تان به نمایش در می‌آورد و باعث می‌شود حرفه‌ای به نظر بیایید؟ آیا از طراحی با کیفیت بالا و حرفه‌ای استفاده می‌کنید؟ آیا با دیگران تعامل برقرار می‌کنید و محتوای آنها را به اشتراک می‌گذارید؟
آیا برای برند شخصی خود وبسایتی دارید؟ یکی از بهترین روش‌های برندسازی شخصی، این است که سایتی برای خود بسازید. شما می‌توانید دامنه‌ای با نام خود فراهم کنید و فعالیت آنلاین داشته باشید. همین امروز اقدام کنید و اگر می‌توانید دامنه‌ای به نام خود را خریداری کنید. به یاد داشته باشید، که مرتب خود را بر اساس سئو و استانداردهای گوگل ارتقا بدهید، توجه کنید در فضای دیجیتالی نظرات در مورد شما چیست، دیگران چگونه از شما یاد می‌کنند و در مورد شما چه می‌گویند. به این ترتیب وقت خواهید داشت تا بدون تلاش برای کنترل و بالا بردن آن برند شخصی خود را به خوبی در فضای آنلاین بسازید. البته فراموش نکنید برندسازی آنلاین باید بر مبنای استراتژی بازاریابی شما باشد.

برقراری تعامل از طریق گفتگو

اگر قصد برندسازی شخصی دارید، بنابراین باید بر اساس اصولی مشخص صحبت کنید. اگر دقیقا به همان سبکی که دیگران به کار می‌برند صحبت کنید، هیچ وقت نمی‌توانید خود را از سایر رقیبان متمایز کنید. “از جایگاه قدرت و دانش صحبت کنید.“
نشان دهید که می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید و به سوالات مخاطبانتان به طور کامل پاسخ دهید.
نشان دهید که از اعتماد و اطمینان کامل به خود، برخوردارید. ممکن است دیدگاه‌های منتقدانه و مخالف زیادی بر علیه شما وجود داشته باشد. آنچه مهم است آنست که نسبت به بازخوردها دید باز و مثبتی داشته باشید. از افراد به دلیل درج دیدگاه هایشان تشکر کنید، و اگر صحبت آنها درست و منطقی بود فکر کنید چه کار باید انجام دهید تا در دفعات بعد عملکرد بهتری داشته باشید.
برقراری تعامل از طریق گفتگو فرصتی است برای شنیده و دیده شدن. خیلی آرام شروع کنید و کم کم برند خود را بسازید. ممکن است در ابتدا گفتگو و تعاملات شما در سطح کیفی بالایی نباشد، ولی همچنان این روند را ادامه دهید، به این صورت دایره‌ی ارتباطات شما وسیع‌تر می‌شود و از بین گفتگوهای موجود نکات جالب توجهی خواهید یافت. پس از آن سعی کنید ارزش‌هایی که می‌توانید به افراد بدهید را ارائه کنید. به تدریج به وسیله این گفتگوها و تعاملات برند شخصی شما ساخته می‌شود.

پرسنال برندینگ چیست؟

همواره دانش آموز صنعت خود باشید

مهم نیست چه‌قدر خوب، صنعت و حوزه‌ی تخصصی خود را می‌شناسید، همیشه به خاطر بسپارید که همه چیز در حال تغییر است و سرعت این تغییر بسیار بیشتر از گذشته است، و شما باید بر اساس جدیدترین روندها و تغییرات خود را به روز نگه دارید.
ساختن برند شخصی زمان می‌برد. اگر نمی‌خواهید اعتبارتان را از دست بدهید، باید روند ثابتی را در تولید و عرضه‌ی مقالات، مجلات تجاری، وبلاگ و کتاب داشته باشید.
باید به یادگیری چیزهای جدید، توسعه‌ی مهارت‌های جدید و گسترش دانش خود نیز توجه کنید. شما همین حالا هم می‌دانید در اوج بودن در حوزه‌ی کاری شما چقدر مهم است، اما یادآوری می‌کنیم این برتری را در ازای آسیب زدن به دیگران نخواهید.
وقتی که شکل دهی به برند شخصی خود را آغاز کردید، فرصت‌ها کم کم به سراغتان خواهند آمد. مردم به تدریج در می‌یابند که شما می‌دانید در مورد چه چیزی صحبت می‌کنید، و شاید از شما دعوت کنند که بخشی از داستان یا گزیده‌های خبری آنها باشید.

با این وجود، فراموش نکنید اینکه شما پروژه‌ای را به پایان رسانده باشید بسیار اهمیت دارد. اما شما نمی‌توانید در مورد کاری که انجام نداده‌اید صحبت کنید، چرا که برای برند شخصی‌تان نتیجه‌ی خوبی به همراه نخواهد داشت. در مورد نقاط ضعف و کمبودهای خود دید بازی داشته باشید. این مورد باعث می‌شود بیشتر جلوه‌ی انسانی و مرتبط به خود بگیرید.
برندسازی شخصی هم جزئی مهم در فرآیند برندسازی یک شرکت محسوب می‌شود. گام‌های گفته شده در این مقاله را به خاطر بسپارید و تلاش کنید آن‌ها را برای خود پیاده کنید. آن موقع خواهید دید که برند شخصی چطور به رشد کسب و کارتان کمک خواهد کرد.
به خاطر داشته باشید برندسازی شخصی در مورد فروش نیست، بلکه در مورد این است که به عنوان صاحب یک کسب و کار چگونه خود را به مخاطبان‌تان معرفی کنید و برای آن‌ها در دسترس باشید.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *