3 June, 2023
تبلیغات حرفه‌ای

چگونه تبلیغات حرفه ای داشته باشیم

اجاره فضای تبلیغاتی

 

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در برندینگ، رشد و توسعه کسب و کارها، داشتن تبلیغات حرفه ای و موفق است. همزمان با تغییر در سبک بسیاری از مشاغل و ارائه خدمات آنها، تبلیغات نیز با تغییر و تحول زیادی مواجه گردید. به طوریکه در چند سال اخیر شیوه‌های متنوع و نوین مانند تبلیغات اینترنتی پا به این عرصه گذاشته‌اند. هر یک از شیوه‌های تبلیغ ویژگی‌ها، مزایا و معایب خاصی دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم نمود.

تبلیغات چیست

قبل از معرفی انواع مختلف تبلیغات و مزایا و معایب آنها، لازم است با معنی این نوع فعالیت‌ها آشنا شویم. تبلیغ در لغت به معنای رساندن پیام می‌باشد. انسان از گذشته‌های بسیار دور و به شیوه‌های مختلف سعی در رساندن پیام به دیگران و ارائه اطلاعات به آنها از این طریق داشته است. در واقع با اطلاع رسانی تلاش می‌شود تا خدمات، محصولات و سرویس‌های قابل ارائه توسط یک برند به مخاطبان اصلی آنها معرفی شده و آنها را به استفاده از محصول ترغیب کنند.

تحقیق در مورد رقیبان یک مرحله مهم برای داشتن تبلیغات حرفه ای است

انواع تبلیغات

با گذر زمان و روی کار آمدن شیوه‌های جدید اطلاع رسانی، نوع تبلیغ به کار رفته برای کسب و کارها با تغییر زیادی مواجه گردید. به طوری‌که در حال حاضر می‌توان با توجه به استراتژی بازاریابی از شیوه‌های مختلف آن استفاده نمود. در یک دسته بندی کلی می‌توان شیوه‌های تبلیغ را به دو گروه سنتی و اینترنتی تقسیم نمود.

1- تبلیغات سنتی

تبلیغ به روش‌های سنتی در گذشته و البته امروز کاربرد بسیار گسترده‌ای دارند. تبلیغات چاپی (مانند چاپ تراکت، بروشور و غیره)، تبلیغ در تلویزیون و رادیو، دیوار نویسی و تبلیغ محیطی، چاپ آگهی در روزنامه و مجلات، ارسال پیامک ، شرکت در نمایشگاه‌های مختلف از جمله شیوه‌های اطلاع رسانی و معرفی محصولات و خدمات در تبلیغ سنتی می‌باشند.

 

تبلیغات سنتی

ویژگی‌های تبلیغ سنتی

در سالهای نه چندان دور که دسترسی به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آسان نبود، با روش‌های سنتی به جامعه آماری نسبتا مطلوبی برای تبلیغ دست پیدا می‌شد. مخاطبانی که به این شیوه اطلاع رسانی می‌شوند محدود هستند؛ به جز تبلیغ در تلویزیون. در مقابل، هزینه اختصاص یافته برای آنها بسیار زیاد بوده و محدودیت در بودجه‌های سازمان یا برند و کسب و کار مورد نظر مشکلاتی را ایجاد می‌کند. به همین خاطر است که در حال حاضر این شیوه تبلیغ کمرنگ‌تر از قبل شده است.

2- تبلیغات اینترنتی

با همه گیر شدن اینترنت و دسترسی آسان به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، شرایطی را فراهم شد تا نوع تبلیغ با تغییر چهره‌ی زیادی مواجه شود. راه اندازی سایت‌ها،شبکه‌های اجتماعی و کانال‌ها در پیام‌رسان‌های مختلف باعث بوجود آمدن نسل جدیدی از ابزارهای اطلاع رسانی گردید. به طوریکه تبلیغ سنتی رونق گذشته را نداشته و مباحثی مانند دیجیتال مارکتینگ مطرح گردیدند.

تبلیغات اینترنتی دایره بسیار گسترده‌ای دارد و شامل موارد زیر می‌باشند:

  • فعالیت در شبکه های اجتماعی و کانال های اطلاع رسانی مانند تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک، لیندکدین و غیره
  • بهینه سازی سایت یا سئو و قرار گرفتن در رتبه های برتر گوگل
  • تبلیغات در گوگل یا گوگل ادوردز
  • رپورتاژ آگهی و انتشار متن‌های تبلیغاتی بر روی سایت‌های مختلف
  • ویدئو مارکتینگ و انتشار ویدئو در یوتیوب، آپارت، اینستاگرام و …
  • تبلیغات بنری و کلیکی روی سایت و اپلیکیشن‌ها
  • ایمیل مارکتینگ و ارسال ایمیل‌های گروهی

ویژگی‌های تبلیغات اینترنتی

کاربران شبکه‌های اجتماعی بسیار زیاد بوده و فعالیت در آنها به معنای داشتن ویترینی به وسعت تمام دنیا می‌باشد. ورود به پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی کاملا رایگان می‌باشند و در نتیجه می‌توان بدون هزینه در آنها فعالیت داشت و از این فرصت برای تبلیغ صحیح و دیجیتال مارکتینگ استفاده نمود. هزینه‌های بسیار کم و نمایش تبلیغ برای تعداد بسیار زیاد کاربران از جمله مزایای این شیوه اطلاع رسانی می‌باشد و به همین خاطر است که با استقبال بسیار زیادی مواجه شده اند.


مطلب پیشنهادی: با بهترین روش‌های تبلیغات آنلاین آشنا شوید


تبلیغات مجازی

اصول مهم در تبلیغات حرفه ای

تفاوتی ندارد که روش‌های سنتی را برای تبلیغ انتخاب می‌کنید یا تبلیغات اینترنتی، در هر صورت لازم است اصول مهمی را در شیوه‌های اطلاع رسانی به کار ببرید. از مهم ترین اصول در تبلیغ و اطلاع رسانی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

– تبلیغات خلاقانه

ذهن و چشم انسان همیشه به سمت متفاوت‌ها جذب می‌شود و این می‌تواند گام موثری در اطلاع رسانی و تبلیغ به شمار رود. این مساله مخصوصا در دنیای امروز که فضای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی سرشار از تبلیغات مختلف می‌باشد، از اهمیت بالاتری برخوردار است. تولید محتوای خلاقانه و ویدئوهای جذاب و متفاوت یکی از مهم‌ترین اصول در دیجیتال مارکتینگ می‌باشد که تاثیر زیادی بر جذب مخاطب دارد.

– تعریف برنامه تبلیغات

یک برند و یا استارت آپ و هر نوع کسب و کار دیگر برای تبلیغ و اطلاع رسانی هایش باید برنامه، هدف و استراتژی داشته باشد. با توجه به میزان بودجه و مدت زمان در نظر گرفته شده برای دریافت بازخورد مثبت از تبلیغ و همچنین ویژگی‌های اصلی مخاطبان هدف باید بتوان طرح مناسبی را پیاده سازی و اجرا نمود. با توجه به اینکه تبلیغات مجازی، اینترنتی، چاپی و سنتی کاملا تخصصی می‌باشند، به همین خاطر است که امروزه برندهای معتبر مدیر دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات را یکی از اصلی‌ترین نیروهای انسانی می‌دانند.

– ارائه اطلاعات جامع با روشی جذاب

مخاطب بعد از مشاهده هر نوع تبلیغ از محصولات شما باید به درک درستی از ویژگی‌های آن برسد. اغراق زیاد در نشان دادن نقاط مثبت محصول شاید در نگاه اول تعداد اندکی از مخاطبان را به سمت شما جذب کند، اما در نهایت نتیجه کاملا عکس خواهد شد. در تبلیغات باید صادقانه بود و اطلاعات واقعی را به گونه ای نمایش داده که مخاطب با هر گروه سنی و سلیقه و خواسته کاملا جذب آن شود.

– ایجاد احساس نیاز در مخاطب

در تمام گروه‌های تبلیغاتی باید فرد یا افرادی به عنوان بازاریاب حضور داشته باشند تا نیازها و ترس‌های مخاطبان هدف را شناسایی کنند. در گام بعد نوع تبلیغات به گونه‌ای طرحی شود که مخاطب بیشتر از اینکه از خرید ترس داشته باشد، احساس نیاز کند. انسان‌ها زمانی دست به خرید و استفاده از خدمات و سرویس‌های مختلف می‌زنند که احساس نیازشان به آن محصول بیشتر از ترس آن باشد. به این تئوری اصطلاحا تئوری الاکلنگ باری کالن گفته می‌شود.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *