10 December, 2022
هک-رشد

هک رشد و آشنایی با راه‌های آن

در بعضی مواقع لازم است ما چاره‌ای بیاندیشیم تا سرعت توسعه کسب و کار ما در مدت کوتاهی افزایش پیدا کند. این افزایش سرعت معنای به خطر انداختن سایت را نمی‌دهد. برخی راه‌ها وجود دارند که ما آن‌ها را نمی‌بینیم. در این مقاله ما سعی داریم که به صورت خلاصه، شما را با مفهوم هک رشد آشنا کنیم و برخی از راه‌های موجود و روتین این کار را به شما بگوییم. برای خواندن این مقاله با بلاگ میز همراه باشید.

هک رشد چیست؟

شما در بحث هک رشد (یا Growth Hacking) سعی می‌‌‌‌کنید تا از روش‌های مرسومی‌‌‌ که در فروش و بازاریابی کسب و کارها وجود دارد فاصله گرفته و با آزمون و خطاهایی که در ذهن خود طراحی می‌‌‌کنید راهی را برای فروش سریعتر پیدا کنید. هک رشد باعث می‌‌‌شود که شما بتوانید با دیدی بازترو بدون چارچوب از قبل به فروش محصولات و خدمات خود فکر کنید.

داستان خلق هک رشد

شما می‌‌‌توانید با کمی جستجو بفهمید که فردی به نام “شان الیس” خالق این مفهوم بوده و حتی کتابی را به همراه “مورگان براون” در این رابطه نوشته است. وی در رزومه کاری خود بارها به توسعه کسب و کارهای مختلف کمک کرده تا بتوانند در مدت زمانی کوتاه، رشد بسیاری را تجربه کنند. در واقع کار او این بوده است در مدت زمانی کوتاه، توانسته طفلی را که حتی نمی‌‌‌توانسته راه برود، بدواند. در ادامه، الیس شان پی برد که مقوله‌ی هک رشد یک مسئله کاملا تجربی است و بر اساس تجربه زیاد و خلاقیت شکل می‌‌‌گیرد ولی نمی‌‌‌شود آن را در هیچ دانشگاهی فقط به سبک تئوری یاد گرفت.

زمینه‌هایی که منجر به معرفی هک رشد شد

با به وجود آمدن اینترنت و سرازیر شدن عام مردم به آن، فرصتی پیش آمد تا بشود با جمعیت بزرگی از مشتریان بالقوه روبرو شد. هنگامی که توانایی تبلیغ در اینترنت ایجاد شد فضایی بهینه‌تر و کم خرج‌تر برای تبلیغ و توسعه کسب و کارها به وجود آمد تا بتوانند مشتریان خود را راحت‌تر و سریع‌تر پیدا کنند. در فضای اینترنت لازم نبود که حتما محصولی وجود داشته باشد؛ شما می‌‌‌توانستید محصولات خود را در قالب تصویر به مشتری خود نشان دهید و در مورد آن برای او توضیح دهید. این موضوع باعث می‌‌‌شد که به شدت در زمان و انرژی صرفه جویی شود و مشتریان بیشتری با محصول شما آشنا شوند.

قیف هک رشد

قيف-هک-رشد
کنترل تعداد زیادی از مخاطبان و تبدیل آن‌ها به مشتریان وفادار، به شدت کار سختی است و نیازمند اصولی خاص است. به همین دلیل ما از اصطلاح قیف استفاده می‌‌‌کنیم. چرا که اگر با دقت نگاه کنیم تعداد خیلی زیادی وارد این پروسه می‌شوند. اما مقدار خروج افراد از این قیف نسبت به ورودشان به شدت کمتر است. شما باید در اولین مرحله مخاطبانی که می‌‌‌توانند مشتری شما باشند را پیدا کنید و آن‌ها را به سمت سایت خود راهنمایی کنید. این تازه شروع کار شماست و باید منتظر بمانید که مخاطب می‌‌‌خواهد با شما ارتباط برقرار بکند یا نه؟ این ارتباط شیوه‌های مختلفی دارد و می‌‌‌توان به خرید یا ساخت یک اکانت کاربری در سایت شما اشاره کرد. اگر این اتفاق بیوفتد آن کاربر می‌‌‌شود مانند عضوی از خانواده کسب و کار شما که باید بتوانید از او مراقبت کنید و به عنوان عضوی از خانواده وی را در حد توقعاتش راضی نگه دارید.
همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید این مراحل شامل:

 • جذب: پیدا کردن کانال موثر برای رساندن محصول سرویس‌تان به مخاطب هدف
 • فعالسازی: ترغیب آدم‌ها به تست محصول/سرویس‌تان
 • بازگشت: ترغیب آدم‌ها به برقراری ارتباط دوباره
 • درآمد: ترغیب مشتریان بالقوه به پرداخت
 • ارجاع که به صورت معرفی به دیگران اتفاق می‌افتد

شما برای بهبود هک رشد و توسعه کسب و کار خود، باید دقت داشته باشید که چه درصدی از بازدیدکنندگان سایت به کاربران و خانواده شما تبدیل می‌‌‌شوند. شما برای بهبود این روند، باید همواره در تلاش باشید.

مشتری برای شما سودآور است؟

در این قسمت نوبت به حساب و کتاب می‌‌‌رسد. شما باید محاسبه کنید مقدار هزینه و تلاشی که برای جذب مشتری می‌‌‌کنید ارزش دارد یا نه؟ آیا این سود باعث توسعه کسب و کار شما میشود؟ این سوال با محاسبه مقدار سودی که از هر مشتری برای فروش خدمات به شما می‌‌‌رسد جواب داده می‌‌‌شود.


مطلب پیشنهادی: بهبود خدمات به مشتری با چند راهکار ساده


آشنایی به روش‌های تبلیغاتی بر بستر اینترنت

روش‌های فراوانی برای تبلیغ موجود است اما برای هک رشد باید بدانید که در چه مکانی مشتریان بالقوه شما حضور دارند. خیلی از افراد از همان ابتدا به سراغ تبلیغات گوگل می‌‌‌روند. اما بازخورد خوبی نمی‌‌‌گیرند. این اتفاق معمولا به خاطر پیدا نکردن مکان احتمالی مشتریان بالقوه می‌‌‌افتد.

 • جذب بازدیدکننده

در این بخش شما باید بتوانید پس از پیدا کردن مکان مشتریان بالقوه خود آن‌ها را به هر صورتی که شده به سمت سایت خود بکشانید تا از آن بازدید کنند و تبدیل به عضوی از خانواده و کسب و کار شما بشوند. چند راه برای این کار تعریف شده که در زیر به آن اشاره می‌‌‌کنیم.

 • آن‌ها را به سمت سایت خود می‌‌‌کشانید

شما آن‌ها را قانع می‌‌‌کنید که به سایت شما نیاز دارند و باید از آن بازدید کنند. مانند اینکه یک نفر در اینترنت یک چیزی را جستجو می‌‌‌کند و پس از بالا آمدن نتایج وارد سایت شما می‌‌‌شود. چرا که کاملا به موضوعی که سرچ کرده عنوان سایت شما همخوانی داشته است. برنامه میز در این بخش قرار می‌گیرد. به این خاطر که در این اپلیکیشن شما می‌توانید به صورت رایگان کسب و کار خود را ثبت کنید. بعد از ثبت کاربر شما به‌راحتی می‌تواند با توجه به نیاز خود شما را پیدا کند.

 • آن‌ها را مجبور به بازدید می‌‌‌کنید

در این بخش کاربر شما در اینترنت مشغول جستجوی خاص خود است یا اینکه بدون هیچ برنامه ای دارد در فضای بیکران اینترنت می‌‌‌گردد. دراین صحنه شما با نمایش یک تبلیغ او را به سمت سایت خود راهنمایی می‌‌‌کنید. ماند نمایش یک تبلیغ پیش از پخش یک ویدیو در یوتیوب!!!

 • آن‌ها به خاطر محصولات شما می‌‌‌آیند

در این بخش شما با ارائه یکسری خدمت یا محصول خاص کاربر را مجاب می‌‌‌کنید که به سمت شما بیاید. مثل اینکه یک فروشگاه یک محصول نو و خاص را بیاورد. مردم به محض دیدن آن محصول بدون هیچ اجباری وارد آن فروشگاه می‌‌‌شوند که از فروشگاه خرید یا بازدید کنند.
بعد از طی کردن این مراحل مخاطب در صفحه شماست. اولین کاری که باید بکنید این است که بتوانید از راه‌هایی که موجود هستند استفاده کنید تا کاربر شما بتواند از راه‌هایی مانند استفاده از محتوای شما، عضو شدن در سرویس خبررسانی، خرید و … تبدیل به عضو شود. در زیر به برخی کارهای مربوط به این موضوع اشاره می‌‌‌کنیم.
1- تصاویر جذاب در دید اول
تصاویرها اولین چیزهایی هستند که مخاطب شما به آن‌ها توجه می‌‌‌کنند. به همین خاطر بهتر است که از تصاویری مرتبط، زیبا و با کیفیت استفاده کنید تا بیننده شما به وجد بیاید و ارتباط محکمی با تصاویر شما برقرار کند.
2- لندینگ پیج زیبا
به طور کلی لندینگ پیج صفحه‌ای محسوب می‌‌‌شود که در آن شما به اختصار، خدمات و هدف خود در کسب و کار را توضیح می‌‌‌دهید. ساخت این لندینگ پیج باعث می‌‌‌شود که کاربر شما بدون اتلاف وقتش با شما آشنا شود.
3- تولید محتوای موثر
نوشتن-محتوا
این بخش خود دارای چندین زیر شاخه می‌‌‌شود. در زیر به چندین زیر شاخه از موضوع تولید محتوای موثر می‌‌‌پردازیم.

 • توضیحات کسب و کار

گاهی اوقات شاید توضیحات کسب و کار شما خسته کننده باشد و باعث شود که مخاطب در همان لحظات اول آشنایی از حضور در سایت پشیمان شود و به سرعت صفحه را ترک کند. به همین دلیل نیاز دارید که به جذاب‌ترین نوع ممکن سایت خود را معرفی کنید تا بازدیدهایی که از صفحه انجام می‌‌‌گیرد با ثمر باشند.

 • توضیحات محصول

کیفیت و کمیت این بخش رابطه مستقیمی‌‌‌ با نوع و قیمت محصول شما دارد. برای محصولات لوکس و گران‌قیمت باید به دقیق‌ترین شکل ممکن محصول را توصیف کنید. اندازه و نوع محتوای شما نیز باید به شکلی باشد که مشتری شما (در این مثال لوکس پسندها) ترغیب به خرید از شما شود.

 • استفاده از زبان کاربران برای تولید محتوا

بعد از مدتی که کاربران شروع به گذاشتن نظر کردند، بهتر است با توجه به نوع گفتار کاربران، محتوای خود را تولید کنید. چرا که این کار باعث می‌‌‌شود مخاطبان احتمالی شما راحت‌تر بتوانند در موتورهای جستجو شما را پیدا کنند. این موضوع در برقراری ارتباط با مشتری نیز موثر است.
طراحی یک بازی
یک بازی طراحی کنید که کاربر شما درگیر سایت شما بشود. این بازی به معنای آن بازی‌هایی که در گوشی خود انجام می‌‌‌دهید نیست. به صورت خلاصه طراحی یک روند است که کاربر شما به خواست خودش دفعات متعدد به سایت شما سر بزند و همان‌طور که در اول گفته شد درگیر سایت شما بشود.
منبع: بلاگ میز

اشتراک‌گذاری

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *