23 July, 2024
بازاریابی کسب و کار

پنج روش بهینه سازی بازاریابی کسب و کارهای کوچک

اجاره فضای تبلیغاتی

 

در این مقاله به بررسی پنج روش برای بهینه‌سازی بازاریابی کسب و کارهای کوچک پرداخته‌ایم. بازاریابی برای بقای هر کسب و کاری مهم است، به عنوان یک صاحب کسب و کار کوچک شما احتمالا یک استراتژی بازاریابی خواهید داشت. اما امروزه بازاریابی هر روزه با تاکتیک‌های جدید به‌روز‌رسانی می‌شود. با تکامل بازاریابی، بازاریابی کسب و کارهای کوچک نیز می‌بایست تغییر کند. یادگیری به‌روزرسانی بازاریابی برای سازمان شما می‌تواند تمام سازمان شما را به بالا بکشد.

چگونه بازاریابی برای کسب و کار کوچک را بهینه کنیم

اگر استراتژی‌های بازاریابی کسب وکار شما به‌روزرسانی نشود، استراتژی ممکن است بیات شود. رقبای شما راه‌های بهتری برای بازاریابی پیدا خواهند کرد و مشتریان شما از شما خسته خواهند شد. شما برای اینکه برای مشتریان تان تازه بمانید می‌بایست از جدیدترین گرایش‌های بازاریابی استفاده کنید. در حالی که برنامه‌ی بازرایابی پایه‌ای شما می‌تواند برای کسب و کار شما کار کند، برخی چیزها را می‌توانید بهینه کنید. به دنبال راه های بهینه‌سازی بازرایابی برای کسب و کار خود باشید.

1- از رقبا یاد بگیرید

در حالی که دنبال روش‌های جدیدی برای بهینه‌سازی بازاریابی خود می‌گردید، به رقبای خود نگاه کنید، ببینید برای جذب مشتریان چه کار می‌کنند. اگر شما تنها شرکتی در صنعت خود هستید که از تکنیک تماس‌های سرد با بازخورد کم استفاده می‌کنید، باید همین حالا از رقبای خود یاد بگیرید. تکنیک‌های آنها می‌تواند برای شما هم کار کند، بخصوص که شما هم می‌خواهید همان مدل مشتریان آنها را جذب کنید. مثلا اگر مشتریان شما اقدام به تبلیغات در فیسبوک می‌کنند شما هم می‌توانید همان کار را بکنید، در اینصورت شما ممکن است بتوانید همان موفقیت را کسب کنید و مقداری از مشتریان آنها را جذب کنید.

2- گواهی نامه بگیرید

مردم قبل از خرید معمولا به نظرات توجه می‌کنند و خریدشان را معتبر می‌کنند. مردم می‌خواهند برای کیفیت پول پرداخت کنند، آنها می‌خواهند بدانند چیزی که شما می‌فروشید از چیزی که رقیب شما می‌فروشد بهتر است. می‌توانید نظراتی را از افرادی که از شما خرید کرده‌اند دریافت کنید و خرید خود را افزایش دهید. می‌توانید نظرات در جاهای مختلفی قرار دهید و مطمئن شوید مشتریان مختلف آنرا می‌بینند. شما می‌توانید یک صفحه‌ی گواهی نامه‌ی اختصاصی داشته باشید، و یا می‌توانید به مشتریان اجازه دهید نظرات خود را بگذارند. به همین ترتیب، نظریات مشتریان می‌تواند یک عنصر خارق العاده برای سایت باشد . این عامل باعث موثر شدن شدن سایت می‌شود. شما می‌توانید مشتریانی داشته باشید که در رسانه‌های اجتماعی نظر می‌گذارند. مثلا، مشتریان می‌تواند در صفحه‌ی کسب و کار شما در فیس بوک نظر بگذارند. مشتریان همچنین می‌توانند روی سایت‌های نظرگذاری مشخصی نظر بگذارند. از مشتریان خود بخواهید نظر بگذارند. می‌توانید آنها را با یک ایمیل و یا یک پست صفحه ی اجتماعی ترغیب کنید. اگر با آنها به صورت شخصی صحبت می‌کنید از آنها بخواهید برای شما یک نظر بگذارند. همچنین می‌توانید آنها را به صفحه‌ای که می‌توانند برای شما نظر بگذارند هدایت کنید.

3- رسانه اجتماعی را به‌روزرسانی کنید

social
احتمالا شما می‌دانید که بازاریابی رسانه اجتماعی برای کسب و کار کوچک شما مهم است. اما داشتن یک حساب کاربری به تنهایی کافی نیست. همیشه نکاتی برای بازاریابی رسانه‌ی اجتماعی وجود دارد که می‌تواند حضور شما را در پلتفرم رسانه اجتماعی بهینه کند. ابتدا اطلاعات حساب کاربری خود را به‌روز و دقیق نگه دارید. اگر چیزی در مورد کسب و کار شما تغییر می‌کند، پروفایل رسانه‌ی اجتماعی شما نیز می‌باید تغییر کند. مطمئن شوید که وبسایت، آدرس، ساعت کاری، لوگو و تصاویر تماما به روز باشند. دوم اینکه محتویات تازه را منتشر کنید. شما باید مرتبا محتویات تازه روی صفحات رسانه‌ی اجتماعی خود منتشر کنید. اینطور نباشید که حساب کاربری را ایجاد کنید و به‌روز رسانی آنرا فراموش کنید. بروزرسانی مرتب پست‌ها شما را مرتبا جلوی صورت کاربرانتان نگه می‌دارد. در مورد محصولات جدید و فروش‌های جدید پست بگذارید، و به دنبال کنندگانتان نشان دهید شما و کسب و کارتان به کدام سمت می روید.

4- از فروشگاه بیرون بیایید

برای مشتریان بالقوه مهم است که شما و کسب و کارتان را بشناسند. حالا شما چه دارای یک فروشگاه هستید یا فقط کسب و کار خانگی هستید. آنها احتیاج دارند که شما را ببینند. برخی مواقع احتیاج است به جایی که آنها هستند بروید. به جای اینکه منتظر بمانید تا آنها به سمت شما بیایند. با رفتن به رویدادهای محلی بازاریابی محلی خود را توسعه بدهید. اگر می‌توانید یک باجه و یا یک میز در ییک رویداد محلی بگیرید. اینکه در چه رویدادی شرکت کنید بستگی به محصول و یا خدمت شما دارد. بازار ارزان فروش‌ها، بازار کشاورزان، جشن‌ها و یا نمایشگاه‌های محلی و یا نمایشگاه‌های خاص شرکت کنید. مثلا اگر شما صابون‌های دست ساز می‌فروشید، می‌توانید در نمایشگاه محصولات خانگی شرکت کنید. وقتی شما در یک رویدادی شرکت می‌کنید، می‌توانید محصول خود را بفروشید و اطلاعاتی در مورد کسب و کار خود ارائه بدهید. حتی اگر کسی از شما خرید نکرد، به آنها یک کارت کسب و کار و یا بروشور و اطلاعاتی در مورد کسب و کار خود به آنها ارائه دهید. به این ترتیب آنها شما را فراموش نخواهید کرد. به همین صورت شما می‌توانید یک مسابقه برگزار کنید و مردم با ایمیل شما ثبت نام کنند. شما می‌توانید یک راهی برای پرورش ایده‌ها پیدا کنید و بعد از اتمام رویداد آنها را هدایت کنید.

5- به یک خبره تبدیل شوید.

شما می‌توانید با تبدیل شدن به یک متخصص محلی بازاریابی کسب و کار محلی خود را تقویت کنید. تبدیل شدن به یک خبره، یکی از تاکتیک‌های بلندمدت برای بازاریابی کسب و کار کوچک است. این مساله می‌تواند به یک نتیجه ی عالی منجر شود. گروه‌ها و اجتماعات با علاقه مندی مشترک محلی را  پبدا کنید که با برند کسب و کار شما سازگار است . به شبکه‌ی آنها بپیوندید و مشتریانی را پیدا کنید و به آنها تخصص خود را نشان بدهید. می‌توانید خود را به عنوان سخنران به رویدادهای محلی معرفی کنید. می‌توانید نمایش هایی را تدارک ببینید. می‌توانید به اتاق‌های بازرگانی بپیوندید و از طریق شبکه‌سازی خود را بالاتر ببرید. می‌توانید به سازمان‌ها مراجعه کنید و از آنها بپرسید چگونه می‌توانید خود را بالا ببرید. با خبرنگارهای محلی صحبت کنید. به جای اینکه از سردبیرها بخواهید در مورد کسب و کار شما بنویسند، می‌توانید خود را بعنوان متخصص معرفی کنید. رابطه‌ای ایجاد کنید که خبرنگاران وقتی می‌خواهند با  کسی در حوزه‌ی شما مصاحبه کنند به سراغ شما بیایند. از سردبیر بخواهید وقتی از شما در مقاله‌اش می‌نویسد اشاره‌ای به کسب و کار شما بکند.

منبع: forbes

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *