10 December, 2022
نیروی فروش

چگونه نیروی فروش کارآمد استخدام کنیم؟

فروش به عنوان سنتی‌ترین مدل ‌کسب و کار دقیقا همان هدفی است که در هر ‌کسب و کاری دنبال می‌شود و استخدام نیرو برای این وظیفه در چگونگی و کیفیت و کمیت فروش تاثیر گذار است.

استخدام نیرو برای فروش چالشی است که همواره ‌کسب‌وکارها را با تشویش و دودلی مواجه می‌کند. اگر آگهی‌های نیازمندی شغلی را با دقت مطالعه کرده باشید حتما متوجه شده‌اید که برخی شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری همواره برای جذب نیروی فروش آگهی ثابت دارند و مدام آن را تکرار می‌کنند.
سوال اینجاست که چه عامل یا عواملی باعث می‌شود که نیروهای فروش در هر مجموعه و سازمان به سرعت جا به جا شوند؟ ترک کار کنند؟ یا متاسفانه عذرشان خواسته شود؟ در ادامه به برخی دلایل ناموفق بودن جذب نیروهای فروش کارآمد می‌پردازیم.

فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و مرکز آموزشی و افرادی که هنوز تجربه‌ای در بازار کار ندارند اغلب برای کسب تجربه و ایجاد سابقه کار و بیمه به کار در شرکت‌هایی رو می‌آورند که محصولی برای فروش دارند و همواره به نیروهایی با عنوان شغلی بازاریاب حضوری و تلفنی و کارشناسان فروش نیاز دارند. این شرکت‌ها با درج آگهی‌های انگیزاننده و وعده دادن در مورد حقوق مکفی و گاه نامحدود این نیروهای جوان را جذب می‌کنند. این روال از سوی کارفرما و نیرو معمولا با شکست مواجه می‌شود. متاسفانه شرکت‌های فراوانی این نیروها را تا مدت‌ها با کمترین حقوق و مزایا در استخدام خود دارند و اندکی بعد به دلیل ناکارآمد بودن اخراج می‌کنند.

امتیازهای پلکانی و انگیزشی غیر منطقی از سوی کارفرما نیز از این جمله عوامل است. گاه از سوی کارفرما شرایط کسب درآمد به گونه‌ای دور از ذهن و رویایی تعریف و تبیین می‌شود که به علت عملی نبودن موجب دلسردی و ترک کار نیروهای فروش می‌شود.

با این وجود همیشه راهکارهایی برای بهبود جذب و استخدام نیروی فروش وجود دارد. بهترین کاری که گردانندگان یک مجموعه برای کارمندان به ویژه نیروهای فروش می‌توانند انجام دهند بالا بردن سطح آگاهی این افراد در مورد محصول و امر فروش و فرهنگ آن سازمان است. کارشناسان فروش یک مجموعه اگر در شان و شخصیت آن برند رفتار نکنند شخصیت برند را برای همیشه خدشه دار خواهند نمود. پس توصیه می‌شود بهترین و با تجربه‌ترین نیروها در این بخش قرار گیرند تا اولین و آخرین هدف هر ‌کسب‌وکار یعنی فروش به خوبی دنبال شود. از آن رو فعال نگاه داشتن نگرش آموزش مستمر برای کارکنان همواره بازده خوب و قابل قبولی داشته است. چنانچه می‌بینیم بهترین و موفق‌ترین مجموعه‌ها همواره در حال به روزسازی اطلاعات و معلومات فردی و اجتماعی نیروی انسانی خود هستند و ارتباطی معنادار میان حرفه فروش و روانشناسی اجتماعی ایجاد شده است.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *