10 December, 2022
Virtual-advertising

چند روش طلایی تبلیغات مجازی را بشناسیم

یکی از مهم‌ترین مسائلی که ذهن صاحبان کسب‌ و کارها را به خود مشغول کرده است تبلیغات است. این موضوع آن قدر اهمیت دارد که بدون توجه به آن، شما دیده نمی‌شوید و مردم با محصول و خدمات شما آشنا نمی‌شوند. از این رو کسب‌ و کارتان با شکست مواجه خواهد شد. از طرفی دیگر، شیوه‌‌های آن در همه دوره‌‌ها یکسان نیستند و اکنون در دنیای مدرن، دیگر روش‌های سنتی تبلیغات پاسخ‌گو نیستند. این روزها اینترنت با فراگیر شدن در بین مردم به فضایی مناسب برای تبلیغات کسب‌ و کارها تبدیل شده است. تبلیغات مجازی یکی از انواع تبلیغات جدید است که برای خود به خوبی جای باز کرده است.
اکثر مردم روزانه زمان بسیاری را در فضاهای مجازی می‌گذارنند. از این رو خدمات و محصولات کسب‌ و کارها به راحتی توسط مردم دیده می‌شوند. با فضاها و بسترهای فراهم شده در دنیای مجازی شما خودتان را به بقیه معرفی می‌کنید و بهتر است بگوییم بازاریابی اینترنتی انجام می‌دهید. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که از چه روش‌‌هایی می‌توانیم اقدام به تبلیغات در فضای مجازی کنیم؟ کدام روش بازدهی بیشتری برای کسب‌ و کار ما دارد؟ و در نهایت مزیت این نوع تبلیغات برای ما چیست؟ بلاگ میز این ابهامات را برای شما برطرف کرده است. اگر این‌ موارد سوال شما هم هست حتما ادامه‌ی مقاله را بخوانید.

تبلیغات مجازی چه مزایایی برای شما دارد؟

شاید با خودتان بگویید چه دلیلی دارد تا روش‌‌های سنتی را کنار بگذارید و به روش‌‌های تبلیغات جدید روی بیاورید؟ چه تضمینی وجود دارد که شما با تبلیغات در دنیای اینترنت موفقیت بیشتری کسب کنید و به سود بیشتری برسید؟ دو مزیت تبلیغات این فضا را برایتان روشن می‌کنیم:
1- دیگر تبلیغات شما محدود به ناحیه خاصی نیست
اولین مزیتی که این نوع از تبلیغات برای شما فراهم می‌کند، این است که محدودیت‌‌های جغرافیایی را برایتان از بین می‌برد. در واقع با تبلیغات سنتی شما تنها بخش خاصی از یک منطقه محدود را برای معرفی خودتان پوشش می‌دادید اما در فضای مجازی و اینترنت هیچ‌‌گونه محدودیتی از لحاظ مکانی وجود ندارد. به خاطر عدم وجود محدودیت به همان نسبت هم تعداد افراد محدود یک منطقه شما را نمی‌بینند بلکه افراد در هر نقطه‌ای از کشور می‌توانند با خدمات شما آشنا شوند. این مزیت بسیار بزرگی به خصوص برای کسب‌ و کار‌هایی است که کارشان محدود به یک شهر و یا یک منطقه نیست و خدمات و محصولاتشان را به شهر‌های دیگر ارسال می‌کنند.
2- افراد، با هوش و حواس بیشتری شما را می‌بینند
معمولا در روش‌‌های سنتی تبلیغات افراد توجه زیادی به پیام شما ندارند. به عنوان مثال بین فیلم، آن ها از تبلیغات خسته هستند و آن ها را نگاه نمی‌کنند و یا با نصب بیلبورد در خیابان‌ها معمولا رانندگان بیشتر توجهشان به مسیر و رانندگی است و به پیام شما توجه آن چنانی نمی‌کنند اما افراد به هنگام گشت‌ و گذار در فضای مجازی معمولا تمام حواسشان به محتویات آن است و از آن جایی که اجباری برای دیدن تبلیغات ندارند و در کنار مطالب مفید می‌توانند تبلیغات را هم ببینند از این رو مجذوب آن شده و با انرژی و تمرکز بیشتری آن‌ها را مشاهده می‌کنند. به دلیل همین تمرکز بیشتر شما هم به همان نسبت بیش تر در ذهن مخاطب می‌مانید. به همین خاطر است که می‌گوییم تبلیغات مجازی بسیار پربازده است.

انواع روش‌های تبلیغات مجازی

ads
در ادامه چندین روش تبلیغات در فضای مجازی را معرفی کرده‌ایم و شما با بررسی سیاست‌های کاری کسب‌ و کارتان متوجه می‌شوید که کدام یک برای شما بهترین روش است.

 • کسب‌ و کارتان را در معرض دید افراد قرار می‌دهید

به این روش، تبلیغات نمایشی می‌گویند که جزو محبوب‌ترین روش‌‌های تبلیغاتی است. حتما تا کنون این روش تبلیغاتی را دیده‌‌اید. شما کسب‌ و کاری هستید که می‌خواهید خدمات و یا محصولاتتان را معرفی کنید. از این رو با یک سایت پر بازدید مانند سایت‌‌های خبری ارتباط برقرار می‌کنید و یکی از فضا‌های تبلیغاتی سایتشان را برای مدت دلخواهتان با پرداخت هزینه آن اجاره می‌کنید. پس از آن با طراحی یک بنر برای معرفی خودتان آن را در اختیار سایت قرار می‌دهید. در نتیجه بازدیدکنندگان آن سایت تبلیغات شما را هم مشاهده می‌کنند. باید در نظر داشته باشید که طراحی بنرتان تاثیر بسیار زیادی در بازدهی تبلیغاتتان دارد.

 • بازاریابی‌تان را در شبکه‌های اجتماعی انجام دهید

این روز ها تبلیغات در شبکه‌‌های اجتماعی به یکی از معمول‌ ترین روش‌ های تبلیغاتی تبدیل شده است. پیشینه این نوع از تبلیغات به فیسبوک برمی گردد. در این روش شما با پرداخت هزینه، پست تبلیغاتی‌تان را برای افرادی که شما را دنبال نکرده‌ اند نمایش می دهند. این نوع از تبلیغات بسیار هوشمند هستند و بر اساس اطلاعاتی که افراد به هنگام ورود به شبکه‌ های مجازی وارد می کنند و یا حتی صفحه‌ هایی که دنبال می کنند این تبلیغات انجام می شود.

 • با تبلیغات موتور جست‌ و جوی گوگل بیشتر دیده شوید

این روز ها این روش تبلیغ به یکی از پرطرفدارترین شیوه‌‌های تبلیغات مجازی تبدیل شده است. همان طور که می‌دانید در مقابل بازاریابی محتوا که کاملا رایگان و تنها بر اساس کیفیت محتوای شما است، روش تبلیغ SEM همراه با پرداخت هزینه است. شما به گوگل هزینه پرداخت می‌کنید تا سایت شما را با محتوای ویژه در صفحات اول قرار دهد. گوگل به ازای هر کلیکی که روی سایت شما بخورد، هزینه‌‌ای را از سایت می‌کند. البته برای استفاده از این نوع تبلیغ، محتوای سایتتان باید مرتبط با تبلیغات باشد.

 • تبلیغات کلیکی کمک کننده شما هستند

این روش تبلیغاتی، تنها مختص گوگل نیست. در این روش شما بر اساس تعداد کلیکی که افراد از فضایی وارد وب سایت شما می‌شوند به صاحب آن فضا هزینه‌‌ای مشخص پرداخت می‌کنید. هزینه هر کلیک در سایت‌‌های داخلی معمولا از تبلیغات گوگل کمتر است و این هزینه بر اساس معیارهای متفاوتی تعریف می‌شود. این روش در مقایسه با تبلیغات نمایشی، هزینه‌‌ی بیشتری دارد اما به ازای تعداد افرادی است که از سایت شما دیدن کرده‌اند. پس از معقول‌‌ترین شیوه‌‌های تبلیغ مجازی است. ابزار‌های مختلفی هستند که به شما کمک می‌کنند تا تعداد کلیک‌‌های سایتتان را بررسی کنید اما نکته مهم اینجاست که از این ابزار علاوه بر این کاربرد باید رفتار کاربر را در صفحه‌تان از لحاظ های مختلف بررسی کنید و نقاط ضعف آن را برطرف کنید.

 • با ایمیل تبلیغات انجام دهید

یکی از پرطرفدارترین شیوه‌‌های تبلیغات به خصوص برای فروشگاه‌‌های آنلاین استفاده از ایمیل مارکتینگ است. حدود 54 درصد افراد به کسب‌ و کارهایی که به آن ها ایمیل می‌زنند میل بیشتری نشان می‌دهند و در میان آنان 71 درصد می‌گویند شرکت‌‌هایی که به صورت مستمر برایشان ایمیل می‌فرستند هنگام خرید و استفاده از خدمات اسم آن‌ها در ذهنشان تداعی می‌شود. بنابراین ایمیل مارکتینگ تبدیل به یکی موثرترین شیوه‌‌های تبلیغاتی شده است و در جذب مشتری، بسیار خوب عمل کرده است.
ممکن است با شنیدن کلمه ایمیل مارکتینگ به یاد صندوق ایمیلتان بیفتید که پر از پیام‌‌های بیهوده است اما اشتباه نکنید این موضوع کاملا جدا است. ایمیل مارکتینگ تنها فرستادن ایمیل و پر کردن صندوق دریافتی افراد نیست بلکه فرآیندی هدفمند و همراه با استراتژی است.

 • اسپانسر شوید

این دسته از تبلیغات را حتما تا کنون دیده‌اید. این تبلیغات به گونه‌‌ای هستند که در ابتدا و یا انتهای ویدیو‌ها در فضای یوتیوب و یا آپارات به صورت عکس یا ویدیویی کوتاه پخش می‌شوند و شما توسط افراد دیده می‌شوید.

 • از تبلیغات اپلیکیشنی استفاده کنید

امروزه این روش تبلیغ، بسیار متداول شده است. در این روش افراد هنگام استفاده از یک اپلیکیشن پربازدید، تبلیغ شما را به صورت عکس یا ویدیویی کوتاه مشاهده می‌کنند و در صورت تمایل روی آن کلیک می‌کنند. این روش تبلیغات را حتما تاکنون در استفاده از وی‌‌پی‌‌ان‌ ها مشاهده کرده‌اید.

 • تبلیغات متنی با عنوانی جذاب بسیار موثر است

این روش برای افرادی که دارای وب‌ سایت هستند و می‌خواهند رتبه آن را در گوگل بهبود ببخشند، بسیار کاربردی است. در کنار این بهبود رتبه، ترافیک زیاد شده و افرادی هم وارد سایتشان می‌شوند و با محصولات و خدماتشان آشنا می‌شوند. در این شیوه تبلیغات مجازی، شما با یک سایت پربازدید و با رتبه بالا ارتباط برقرار می‌کنید و با متن یا عنوانی جذاب از آن سایت به سایت خودتان لینک می‌زنید.
این روش، مشابه تبلیغات نمایشی است. با این تفاوت که شما از یک عنوان یا متن همراه با لینک زدن استفاده می‌کنید. اگر در زمینه سئو مطالعاتی داشته‎‌اید حتما می‌دانید که لینک‌‌ها چه تاثیر مثبتی در ارتقاء رتبه سایت دارند. اگر از عنوانی بسیار جذاب استفاده می‌کنید حتما در نظر داشته باشید که مطلب سایتتان هم مرتبط با آن باشد و لینک دروغین ندهید. یادتان نرود که مهم‌ترین هدف تبلیغات کسب اعتبار در بین مردم است. این شیوه تبلیغات، یکی از ارزان‌‌ترین روش‌‌ها است پس به مدت زیاد روی آن استراتژی بچینید.

 • از افراد تاثیرگذار برای معرفی خودتان استفاده کنید

این روش از موثرترین شیوه‌‌های تبلیغاتی در تمام دنیا است. در این روش شما برای تبلیغاتتان از افراد تاثیرگذار جامعه استفاده می‌کنید و آن ها برند شما را معرفی می‌کنند. اما چرا این افراد؟ همان طور که می‌دانید این افراد دارای طرفدارانی هستند و افراد زیادی آن‌ها را دنبال می‌کنند. از این رو طرفدارانشان هم جذب برند شما می‌شوند. اگر بتوانید افرادی تاثیرگذار در زمینه فعالیتتان پیدا کنید و از آن‌ها برای تبلیغاتتان استفاده کنید بسیار موثر خواهد بود.
همه این روش‌ ها در جای خود می توانند بسیار خوب عمل کنند اما باید در نظر داشته باشیم عوامل بسیار زیادی دست به دست هم می‌دهند تا نتیجه تبلیغات ما موفقیت آمیز باشد.

چگونه در تبلیغات مجازی موفق عمل کنیم؟

میزان دیده شدن شما

این روز ها تبلیغات اینترنتی بسیار پرطرفدار شده است. منظور ما از قابلیت دیده شدن شما چیست؟ جالب است بدانید که حداقل 50 درصد از تصویر تبلیغ را کاربر به مدت یک ثانیه تماشا می‌کند. اگر از تبلیغات کلیکی استفاده می‌کنید و کلیک کمی گرفته‌‌اید اصلا نگران نباشید چرا که این بدین معنی نیست که شما دیده نشده‌‌اید. نتایج آزمایشی که اخیرا برای داشتن یک تبلیغ اینترنتی موفق صورت گرفته است جالب است.

 • بازدید کاربر: زمانی که طول می‌کشد تا کاربر به تبلیغ نگاه کند و اطلاعات اولیه را دریافت کند معمولا بین 100 تا 300 میلی‌ثانیه است و پس از آن در هر ثانبه حدود 3 یا 4 مرتبه به تبلیغ شما نگاه می‌کند.
 • دفعات مشاهده تبلیغ: یعنی مخاطب شما چند بار برگشته است و تبلیغتان را باز هم مشاهده کرده است.
 • کلیک: چه تعداد از افرادی که تبلیغ شما را دیده‌‌اند روی آن کلیک کرده‎‌‌اند؟ بررسی تمام این موارد شما را برای ایجاد استراتژی بهتر کمک می‌کند.

مرتبط بودن تبلیغ

بر اساس این آزمایش، تبلیغاتی که در زمینه کار کاربران یا نیاز آن‌ها هستند 80 درصد بیش‌تر از بقیه تبلیغات مورد توجه قرار می‌گیرند.

محلی که تبلیغ واقع می‌شود

در این آزمایش از آن ها پرسیده شد که چه مدل از تبلیغات نظر آن ها را بیش تر به خود جلب کرده است؟ بیش تر از 80 درصد هم نظر بودند که تبلیغاتی که در بالای صفحه قرار می‌گیرند و معمولا حالتی متحرک دارند بیش تر نظرشان را به خود جلب کرده است. پس حتی محل قرارگیری تبلیغ هم در نتیجه آن موثر است.

دیزاین و طراحی تبلیغ

معمولا تبلیغاتی که برای طراحی آن‌ها وقت گذاشته نشده است و دیزاین‌‌هایی ضعیف دارند، در نظر مخاطبان جذاب جلوه نمی‌کنند. اگر به هر دلیلی طراحی جذابی نداشته باشید افراد تمایلی به دنبال کردن شما نشان نمی‌دهند. همچنین استفاده از عکس، ویدیو، انیمیشن و … بسیار موثرتر از متن هستند. این روز ها مردم کم حوصله‌تر از آن هستند که مطالب را بخوانند. با عکس یا ویدیویی جذاب و کوتاه پیامتان را به آن‌ها برسانید.
توجه داشته باشید که تنها، دیده شدن یا کلیک خوردن تبلیغات نشانی از موفقیت شما نیست بلکه عوامل مختلفی دست به دست هم می‌دهند تا استراتژی‌‌های تبلیغاتی اینترنتی‌تان موفق عمل کند. در دنیای امروز موفقیت هر کسب‌ و کار و فروش خدمات و محصولات آن‌ها در گرو توجه ویژه‌ به تبلیغات مجازی است. در این فضا رقبانتان را فراموش نکنید. سعی کنید ضعف‌های آنان را در تبلیغاتتان نداشته باشید و قوی‌‌تر از آن‌ها عمل کنید. تقلید کننده راه آنان نباشید. خلاقیتتان را به کار بگیرید و استراتژی خاص خودتان را داشته باشید.
منبع: بلاگ میز

اشتراک‌گذاری

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *