11 December, 2023
مزیت‌های-تبلیغات-موبایلی

همه چیز درباره تبلیغات موبایل

اجاره فضای تبلیغاتی

 

حتما می‌دانید که وسیع‌ترین دامنه در بین استفاده از وسایل هوشمند مربوط به موبایل است. تبلیغات موبایل یکی از زیر مجموعه‌های پرطرفدار دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین است که بسیاری از برندهای بزرگ ایرانی از آن برای رشد کسب و کار خود استفاده می‌کنند. شما می‌توانید با استفاده از تبلیغات موبایل، یک متن، تصویر، ویدئو یا حتی صوت را جهت تبلیغات خود برای نصب اپلیکیشن یا گیم، استفاده کنید.
نکته‌ای که باتوجه به آن می‌توانید تاثیرگذاری این نوع تبلیغات را درک کنید این است که در حال حاضر بیش از 75 درصد از سهم بازاریابی آنلاین را تبلیغات موبایلی به خود اختصاص داده‌اند. این درصد از مالکیت این نوع تبلیغات به لطف نوآوری‌های جدید شرکت‌هایی مانند گوگل و فیسبوک، روزانه در حال افزایش است. امروز در میز ما در مورد مزیت‌های تبلیغات موبایل و روش‌های آن به صورت کامل و جامع صحبت خواهیم کرد.

مزیت‌های تبلیغات موبایل

در ادامه به مهم‌ترین مزیت‌هایی که این نوع تبلیغات دارند اشاره خواهیم کرد.

جامعه بزرگی مورد هدف قرار می‌گیرند

همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم بیش از 75 درصد از کاربران اینترنت دارای موبایل هوشمند هستند و این عدد روزانه در حال افزایش است. یکی از بزرگترین مزیت‌های تبلیغات موبایلی این است که شما تبلیغات خود را تا نوک انگشتان کاربران هدف خود می‌برید و این نوعی برد بزرگ برای شماست تا بهتر و هدفمندتر دیده شوید.
نتیجه آخرین تحقیقات انجام شده به این صورت است که کاربران تعامل و ارتباط بهتری با تبلیغات موبایلی نسبت به سایر روش‌ها برقرار می‌کنند. این باعث شده است که بیش از 70 درصد از کسب و کارها و استارتاپ‌ها از شیوه تبلیغاتی برای رشد کسب و کار یا استارتاپ خود برای جذب مشتریان بیشتر استفاده کنند.

در هر زمان و مکانی که خواستید تبلیغ کنید

این یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های این شیوه تبلیغاتی، همین در لحظه بودنش است. شما با استفاده از این روش می‌توانید در زمان و محدوده مکانی خاصی تبلیغاتی را برای کاربران خود ارسال کنید و فروش خود را به سادگی افزایش دهید. موبایل چون به صورت دائمی همراه کاربران است، شرکت‌های تبلیغاتی می‌توانند به سادگی موقعیت مکانی آن‌ها را شناسایی کنند و برای آن‌ها در محدوده جغرافیایی و زمانی مورد نظر شما پیام ارسال کنند.

مخاطب اصلی خود را مورد هدف قرار دهید

شما با استفاده از تبلیغات موبایلی می‌توانید برای کسانی تبلیغات خود را ارائه دهید که مخاطبان واقعی شما هستند و به محصولات یا خدمات شما واقعا علاقه دارند. کاربران موبایل در طول روز زمان زیادی را در موبایل خود صرف می‌کنند. موبایل‌های هوشمند بر اساس این فعالیت‌ها تنظیماتی را برای کاربر ارائه می‌دهد که بتوانند تنها چیز‌های مورد علاقه خود را مشاهده کنند. شما با استفاده از این تنظیمات می‌توانید مخاطبانی را که علاقه بیشتری به تبلیغات شما دارند را شناسایی کنید و به آن‌ها خدمات خود را ارائه بدهید.
در سمت مقابل تبلیغات گوشی، تبلیغات دسکتاپ قرار می‌گیرد. در تبلیغات دسکتاپ شما نمی‌توانید مکان کاربران را تشخیص دهید یا به IP یا کوکی های کاربر اعتماد کنید. اما همانطور که گفتیم در موبایل‌های هوشمند، استفاده های شخصی تری اتفاق میفتد و راحت تر می‌توان با سلایق و علاقه های کاربر آشنا شد.

در زمان و پول خود صرفه جویی کنید

همانطور که بالاتر به آن اشاره شد، تبلیغات در گوشی‌های هوشمند موثرتر و اثربخش‌تر در برقراری ارتباط با مشتریان است اما مهم‌ترین مزیت آن دسترسی آسان به کاربر هدف در زمان و مکان مورد نظر شماست. تبلیغ هدفمند و جذاب برای کاربران هدف هزینه‌های تبلیغات شما را به شدت کاهش می‌دهد زیرا سرمایه گذاری شما در این امر فقط بر روی مشتریان بالقوه و واقعی انجام شده است که ظرفیت خرید بالاتری نسبت به سایر افراد دارند. با هدف گیری این کاربران توسط تبلیغات گوشی‌های هوشمند در وقت و هزینه شما صرفه جویی می‌شود.

روش های تبلیغات موبایلی

راه و ابزار‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای تبلیغات خود استفاده کنید. هر کدام از این تبلیغات خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارند و باید بررسی کنید که کدام روش می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.
تبلیغات-موبایلی

تبلیغات کلیکی موبایل

تبلیغات کلیکی یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تبلیغات آنلاین است. در این روش، تبلیغات شما در سایت‌های پربازدید که ترافیک بالایی دارند و همچنین اپلیکیشن‌های مطرح به نمایش در می‌آید و به ازای هر کلیکی که مخاطبان روی آن تبلیغات انجام می‌دهند، شما هزینه اندکی را پرداخت می‌کنید. این روش تاثیرگذاری خوبی دارد اگر بتوانید به صورت صحیح و اصولی از آن استفاده کنید.
برای جذب مشتریان بیشتر معمولا در این شیوه از تبلیغات موبایل، از تصاویر و جلوه‌های خاصی استفاده می‌کنند که برای مخاطبان جذابیت بیشتری داشته باشد. حقیقت این است که مخاطبان در برابر هر نوع تبلیغی از جمله تبلیغات کلیکی مقاومت می‌کنند. شما تنها در صورتی که بتوانید به مخاطب حس اعتماد و متفاوت بودن را بدهید می‌توانید او را قانع کنید که بر روی تبلیغ شما کلیک کند. شما باید در متن یا تصویر آگهی خود به صورت واضح به مخاطب بگویید که چه نیازهایی از او برطرف می‌کنید. برای این کار حتما از نظر یک کارشناس بازاریابی و یک طراح حرفه‌ای استفاده کنید تا تبلیغات کلیکی موثرتر و هدفمندتری داشته باشید.
یکی دیگر از مواردی که در این زمینه خیلی مهم است، استفاده از اپلیکیشن‌های پربازدید و معتبر برای تبلیغات کلیکی است که مخاطبان هدف شما از آن استفاده کنند. اپلیکیشن میز به عنوان یک دایرکتوری کسب و کار یکی از گزینه‌های پیشنهادی برای شما در این نوع تبلیغات است. در میز اطلاعات نزدیک به یک میلیون کسب و کار وجود دارد.

تبلیغات نصب اپلیکیشن

این روش یکی از بهترین روش‌های افزایش نصب اپلیکیشن برای کسب و کار شماست. شما در این روش به ازای هر نصب اپلیکیشن که اصطلاحا به آن نصب تضمینی می‌گویند، هزینه‌ای پرداخت می‌کنید. این روش بسیار مطمئن است و شما خیالتان آسوده است که پولتان هدفمند و در راستای افزایش نصب اپلیکیشن شما خرج می‌شود. تبلیغات نصب اپلیکیشن در فضاهای مجازی و فیزیکی قابل انجام است. ما به شما توصیه می‌کنیم که از این نوع تبلیغات در فضای مجازی استفاده کنید چرا که با تبلیغات نصب اپلیکیشن درون برنامه‌ای یا in app شما می‌توانید مطمئن باشید کسانی که اپلیکیشن شما را نصب می‌کنند، رابطه خوبی با اپلیکیشن‌‌ها دارند.
مانند مورد بالا شما باز هم نیاز به یک فضای مناسب برای این نوع از تبلیغات دارید. باید اپلیکیشن جامع و کامل با مخاطبان هدف بالایی را برای تبلیغات نصب اپلیکیشن خود انتخاب کنید. این نکته را در نظر بگیرید که می‌خواهید اپلیکیشن در سطح شهر خاصی نصب شود و یا در تمام ایران؟ البته این مسئله مقداری در هزینه نصب اپلیکیشن شما تاثیرگذار است چرا که شما مخاطبان هدف خود را به عده‌ی خاصی محدود می‌کنید و این باعث افزایش قیمت در این زمینه است.
انواع تبلیغات نصب اپلیکیشن که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، عبارت اند از:

  • کمپین یونیورسال
  • کمپین خانگی
  • کمپین اکسپرس
  • کمپین ریتارگتینگ یا هدف‌گیری مجدد مخاطبان هدف

تبلیغات عضویت کاربر

خیلی از کسب و کارها یا استارتاپ‌ها سرویسی ارائه می‌دهند که نیاز دارند مخاطب در آن ثبت نام و عضویت پیدا کند. در این نوع از کسب و کارها فرآیند عضویت کاربر، بسیار مهم و امری حیاتی برای کسب و کار است. در این روش مانند روش‌های بالا شما پس از ثبت نام کاربر در نرم افزار، سایت، خبرنامه یا …، هزینه‌ای را پرداخت خواهید کرد. این روش‌های تضمینی به شما کمک می‌کند که اگر تبلیغات شما موثر واقع نشد، متحمل هزینه‌ای نشوید.
برخی از کسب و کارهایی که برای استفاده از خدمات آن‌ها نیاز به نصب دارید می‌توان به تاکسی‌های آنلاین، پلتفرم‌های ارائه خدمات و … اشاره کرد. در این نوع از کسب و کارها یا استارتاپ‌ها، کاربر باید شماره همراه و اطلاعات شخصی خود را وارد کند. مزیت و فایده‌ی این روش برای کسب و کار یا استارتاپ این است که کاربر پس از یکبار استفاده از اپلیکیشن، آن را فراموش نخواهد کرد و درصد احتمال استفاده دوباره از خدمات اپلیکیشن بیشتر خواهد بود.
شما می‌توانید پس از اطلاع پیدا کردن از تعرفه های هزینه عضویت در نرم افزار خود، یک کمپین تبلیغاتی جذاب برای مخاطب هدف خود طراحی کنید که احتمال خرید محصولات یا خدمات شما توسط مشتری افزایش پیدا کند.

تبلیغات موبایلی ویدئویی

با توجه به آخرین آمارهای داده شده در این زمینه خوب است بدانید که درصد خیلی بالایی از نمایش‌های تبلیغات ویدئویی در موبایل و تبلیغات موبایلی انجام می‌شود و کاربران موبایل و تبلت نسبت به کاربران دسکتاپ تمایل بیشتری برای دیدن این نوع تبلیغات از خود نشان می‌دهند. به همین دلیل سعی کنید برای اثرگذاری بیشتر، تبلیغات ویدئویی خود را در موبایل‌ها به نمایش بگذارید.
در تبلیغات موبایلی ویدیویی اگر بتوانید به صورت مفید و مختصر نیازهای مشتری را پوشش بدهید، می‌توانید احتمال جذب بالاتری از تعداد مشتریان را برای کسب و کار خود رقم بزنید. برای ساخت تیزر تبلیغاتی حتما با یک کارشناس مشورت کنید. همچنین استفاده از نظرات یک بازاریاب دیجیتالی هم می‌تواند مفید باشد.
همانطور که بالاتر به آن اشاره کردیم کاربران موبایل تبلیغات ویدئویی را به سایر روش‌ها ترجیح می‌دهند. پس از ساخت یک تیزر تبلیغاتی جذاب و باکیفیت مانند سایر روش‌های بالا شما نیاز به یک مرجع برای پخش ویدئو خود دارید. هرچه این مرجع معتبرتر و کارآمدتر باشد در نگاه کابران برند شما ارتقا پیدا خواهد کرد و تاثیرگذاری تبلیغ شما افزایش پیدا می‌کند.

تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی یا Social Media Marketing یکی از قوی‌ترین روش‌های تبلیغات موبایل است که برندهای بزرگ و مطرحی در سطح دنیا از آن برای رشد کسب و کار و برند خود استفاده کرده‌اند. برای این موضوع می‌توان به برندهایی مانند سامسونگ، اپل، استارباکس و … اشاره کرد. دلیل استفاده برندهای بزرگ و مطرح سطح جهان از این روش این است که شما امروزه کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که در شبکه های اجتماعی اکانتی نداشته باشد و از آن‌ها استفاده نکند.
برای تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی در ایران شما می‌توانید از شبکه‌های اجتماعی تلگرام و اینستاگرام استفاده کنید. برای این کار شما نیاز دارید که خودتان با اینفلوانسرها یا پیج‌های پربازدید که مخاطبان هدف شما در آن‌ها قرار دارند، تعامل داشته باشید یا این کار را به یک شرکت تبلیغاتی معتبر در این زمینه بسپارید. استفاده از شرکت‌های تبلیغاتی در این زمینه به شما کمک می‌کند پیج های مخاطب خود را بهتر شناسایی کنید و از هرگونه سو استفاده مالی در امان بمانید.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری یکی از روش‌های تبلیغات موبایل است که با استفاده از آن می‌توانید یک بنر برای تبلیغ محصولات یا خدمات خود طراحی کنید و آن را در اپلیکیشن‌ها یا سایت‌های پربازدید قرار دهید. در این روش شما فضایی از مخاطب را از سایت یا اپلیکیشن اجاره می‌کنید و به ازای آن ماهانه هزینه‌ای را پرداخت می‌کنید. این روش می‌تواند از تبلیغات کلیکی موثرتر یا حتی ضعیف‌تر باشد. برای این که در این مورد درست تصمیم‌گیری کنید، حتما از مشورت یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید.

تبلیغات متنی

یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع تبلیغات موبایل، تبلیغات متنی است که در اپلیکیشن‌ها و وب‌ سایت‌های موبایلی می‌توانید از آن استفاده کنید. در این روش از تبلیغات، تمرکز اصلی روی متن تبلیغ است و توجه خیلی کمتری به تصویر تبلیغ می‌شود. برای این که اثربخشی بالایی در این روش داشته باشید شما نیاز دارید که یک متن حرفه‌ای و جذاب برای این کار آماده کرده باشید که بتواند توجه مخاطب را جلب کند. تیم‌های متخصص زیادی در این زمینه ارائه خدمات می‌کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که تیمی برای نگارش متن تبلیغاتی خود انتخاب کنید که سابقه خوبی در این زمینه داشته باشند و متنی را مطابق با کسب و کار شما ارائه بدهند.

پوش نوتیفیکیشن

اعلان یا نوتیفیکیشن (Notification) پیغامی است که بر روی کامپیوتر یا موبایل شما ظاهر می‌شود و برای این کار نیازی به باز بودن اپلیکیشن یا وب سایت فرستنده پیغام نیست. این یکی از بزرگترین مزیت‌های این روش است. پیغام اعلان یا نوتیفیکیشن می‌تواند شامل عکس، عنوان، متن و لینک باشد که مخاطبان با کلیک بر روی آن بتوانند وارد سایت یا اپلیکیشن هدف شوند. به این روش از ارسال نوتیفیکیشن، پوش نوتیفیکیشن (Push Notification) می‌گویند.

سخن آخر

حتما تا الان متوجه اهمیت و مزیت‌های تبلیغات در گوشی‌های هوشمند به طور کامل شده‌اید و با انواع روش‌های آن بصورت خلاصه و کاربردی آشنا شدید. شما می‌توانید پس از انتخاب نوع روش تبلیغاتی مورد نظرتان و انتخاب یک بستر مناسب برای نمایش آن شروع به تبلیغات در فضای موبایل‌های هوشمند کنید.

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *