3 June, 2023
Ways-to-Motivate-Employees

3 روش ایجاد انگیزه در کارمندان

اجاره فضای تبلیغاتی

 

یکی از پایه‌ای ترین چالش‌های مدیریت و رهبری شرکت‌ها تقویت روحیه کارمندان است. با پیشرفت صنایع گوناگون و موج تخصصی‎سازی رقابت برای جلب نظر نیروی کار ماهر بیش از هر زمانی شده است. همچنین برای افزایش سود شرکت‌مان صرف تلاش برای استخدام کارمندان بیشتر بی‎فایده است. تمرکز اصلی برندها باید بر روی تقویت انگیزه و بهبود عملکرد نیروی کارشان باشد.
یکی از راهکارهای کاربردی به جای استخدام نیروی کار بیشتر تلاش برای افزایش سطح وابستگی و تعامل کارمندان با شرکت‌مان است. بدون تردید چنین هدفی به سادگی قابل دستیابی نیست، چراکه بسیاری از کارمندان هیچ علاقه و تعلق خاطری به محل کارشان ندارند. در ایالات متحده (بزرگترین اقتصاد جهان) سطح علاقه و تعلق خاطر کارمندان به شرکت‌ها بسیار پایین است. دلیل اصلی آن هم سطح پایین تعامل عاطفی و احساسی میان کارمندان و برندهاست. همه ما تجربه فعالیت عذاب‎آور در محیط کار را داریم. از چشم‎انداز فعلی چنین تجربه‌ای حاصل ناتوانی شرکت‌ها در تعامل سازنده با کارمندان‌شان است.
نظرسنجی سال 2018 موسسه گالوپ بیانگر نکات امیدبخشی در زمینه میزان علاقه و تعامل کارمندان با برندهای محل کارشان است. نکته جالب اینکه در چنین نظرخواهی بزرگ (بیش از هزار شرکت‎کننده) و امیدوارکننده‌ای 66درصد از کارمندان اعلام بی‎علاقگی و ناتوانی در تعامل سازنده با شرکت‌ها را کرده‌اند. به این ترتیب هنوز هم راه درازی پیش روی برندها به منظور دستیابی به کارمندان باانگیزه و علاقه‌مند به خود وجود دارد. در این مسیر بیشترین مسئولیت متوجه مدیران شرکت‌هاست. آنها به عنوان تصمیم‎گیرنده نهایی باید برنامه‌های بهتری برای مدیریت کارمندان‌شان داشته باشند.
تا اینجا بیشتر به خبرهای بد و ناامیدکننده پرداختیم. با این حال دنیای کسب و کار حاوی نکات امیدبخش نیز هست. امروزه توانایی و ابزارهای شرکت‌ها در راستای ایجاد انگیزه و رابطه‌ای مطلوب با کارمندان‌شان بسیار بیشتر از گذشته است. براساس مطالعه‌ای از سوی موسسه هاروارد بیزینس ریویو به سرپرسی اِما سپالا (نایت رئیس دانشگاه یل و استاد دانشکده کسب و کار در زمینه هوش مصنوعی) شرکت‌ها فقط باید سه کار ویژه مهم را انجام دهند. به این ترتیب میزان تعامل و رضایت کارمندان افزایش چشمگیری خواهد یافت. وقتی کارمندانی دارای تعامل و راضی داشته باشیم، معنای ضمنی آن تقویت انگیزه‌شان نیز هست. در ادامه به بررسی هر کدام از این راهکارها خواهیم پرداخت.

1- روحیه‎بخشی به کارمندان

یکی از چالش‌های اصلی تمامی شرکت‌ها در ارتباط با کارمندان‌شان آنچه «اعتبار احساسی» نامیده می‌شود، است. این امر به ویژه برای استارت‎آپ‌ها بسیار مهم است. به طور معمول سطح دستمزد پیشنهادی استارت‎آپ‌ها به کارمندان کمتر از شرکت‌های بزرگ است. به همین دلیل باید به دنبال راهکاری برای جلب نظر کارمندان به ادامه فعالیت باشند. در این میان «استراتژی استارت‎آپ گرسنه» کاربرد دارد. این استراتژی بر روی افزودن کارمندان به گشت و گذارهای استارت‎آپ‌ها در دنیای کسب و کار اشاره می‌کند. به این ترتیب کارمندان سطح تعامل و تعلق خاطر بیشتری را تجربه خواهند کرد. در نتیجه میزان وابستگی‌شان به شرکت افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، ایجاد روحیه در کارمندان به منظور تغییر رویه‌ای خاص در مقیاس ملی یا جهانی ایده مناسبی خواهد بود.
اِما سپالا تاکید بسیار زیادی بر روی رابطه عاطفی کارمندان با شرکت‌ها دارد:

«مطالعات مراکز پژوهشی بیانگر میزان تمرکز، تعهد و روحیه بیشتر افراد دارای هدف در زندگی یا شغل‌شان است. همچنین هدفمندی رابطه‌ای مستقیم با کیفیت خلاقیت ما دارد. به این ترتیب مدیران کسب و کار باید به طور مداوم تاثیر مثبت فعالیت کارمندان‌شان بر روی زندگی مردم را یادآور شوند.»

یکی از بهترین راهکارها برای تقویت روحیه کارمندان بیان مستقیم تاثیر فعالیت شرکت بر روی زندگی مشتریان است. این امر روحیه دسته‎جمعی کارمندان را خوب خواهد کرد.

2- رابطه صمیمانه با کارمندان

در طول دوران فعالیتم به عنوان کارمند همیشه از شیوه رفتار نامناسب مدیران با کارمندان‌شان تعجب می‌کردم. بسیاری از مدیران از کارمندان خود به عنوان دوست یا مشاور استفاده نمی‌کنند. این امر در جای خود چندان بد نیست. با این حال رفتار نامناسب با آنها وجه توهین‎آمیز به خود خواهد گرفت.
اِما سپالا براساس مطالعه رسمی مرکز کسب و کار بریتانیا بر روی رابطه وفاداری کارمندان و نحوه رفتار مدیران به نکته جالبی اشاره می‌کند:

«هرچه رابطه میان مدیران و کارمندان صمیمانه‌تر باشد، میزان وفاداری و بازدهی کلی کارمندان افزایش می‌یابد.»

مهربانی و دوستی با کارمندان شاید کار چندان دشواری نباشد. نمونه مطلوب در این زمینه رئیس برند تویوتاست. وی در سخنرانی‌اش در دانشگاه بابسون به شیوه‌ای ساده برای شروع رابطه صیمیمی با کارمندان اشاره می‌کند:

«رابطه‌تان را با طرح یک پرسش ساده شروع کنید. به عنوان مثال اینکه وضعیت کاری و زندگی شخصی‌تان چگونه است.»

3- مراقبت از خود و کارمندان‌مان

شرایط رفاهی کارمندان در طول چند سال اخیر تغییر کرده است. در دسامبر گذشته آرون آین، مدیرعامل برند Lowell، در اقدامی رسمی به کارمندانش اهمیت خانواده و اولویت آن بر کار را یادآور شد. به این ترتیب در شرکت Lowell هرگونه مرخصی یا همراهی با کارمندان در راستای رسیدگی به مشکلات خانوادگی صورت می‌گیرد.
نتیجه اقدام آرون آین برای دیگر کسب و کارها توجه به وضعیت مطلوب جسمانی و عاطفی کارمندان است. در غیر این صورت میزان کیفیت عملکرد آنها در طول زمان کاهش شدیدی خواهد یافت. به گفته اِما سپالا:

«توقف کار در طول روز، اندکی تفریح یا نرمش به بازیابی مجدد روحیه نیروی کار کمک می‌کند. همچنین مرزبندی مشخص میان خانه و محل کار از نظر روانی کارمندان را آسوده خاطر خواهد کرد.»

عمل به سه توصیه فوق چندان دشوار نیست. اگر شما هنوز عمل به این توصیه‌ها را شروع نکرده‎اید، از همین الان باید دست به کار شوید.

منبع: www.inc.com

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *