31 March, 2023
advertise

راهکارهایی برای داشتن تبلیغات هوشمندانه و موثر-قسمت اول

پیدا کردن دلایل موفقیت تبلیغات موثر، همواره از جمله دغدغه‌های اصلی بازاریاب‌ها محسوب می‌شود. درواقع باید سخت‌ترین بخش هر کسب‌و‌کاری را مرحله فروش آن تلقی کرد. با این حال بسیاری از سختی‌های این امر به این خاطر است که افراد نسبت به روش‌ها و اصول جدید و کارآمد این امر آگاهی نداشته و در بازار به شدت رقابتی حال حاضر در موضع ضعف قرار گیرند. اگرچه در رابطه با این موضوع مقالات متعددی به چاپ رسیده است، با این حال در این مقاله قصد معرفی تمامی مواردی را داریم که هر یک از آنها می‌تواند به کلید طلایی موفقیت شما در این عرصه تبدیل شود. در همین راستا به بررسی قسمت اول موارد مذکور خواهیم پرداخت.

1- از تاثیر مکان‌ها غافل نشوید

asics-advertisement
این امر که تنها بخواهید تصویر محصول خود را در معرض نمایش قرار دهید، با توجه به این امر که این اقدام بیش از حد تکراری و رایج شده است، بدون شک تاثیر اولیه لازم را به همراه نخواهد داشت. درواقع برای تاثیرگذاری در این رابطه تنها چشم نواز بودن کافی نیست و لازم است تا به دنبال خلاقیت در این زمینه باشید. از جمله خلاقیت‌هایی که اخیرا با واکنش‌های مثبت بی‌شماری مواجه شده است، تلفیق مکان با محصول است. در این زمینه برای نخستین بار شرکت آسیکس که در زمینه تولید کفش‌های ورزشی فعالیت دارد، اقدام به خلق تصویری کرد که در آن جدیدترین محصول شرکت به نحوی واژگون قرار داده شده و در انتهای کفش، تصویری کلی از شهری که قرار است کفش در آن به فروش برسد، قرار دارد. میزان تاثیرگذاری این اقدام به ظاهر ساده به حدی فوق‌العاده بوده است که میزان فروش محصولات آن به چندین برابر سال قبل رسید. به همین خاطر برای افزایش تاثیر اقدامات تبلیغاتی خود، لازم است تا حس تعلق جامعه هدف خود را نشانه گرفته و در تلاش برای شخصی سازی کردن محصولات خود باشید. بدون شک افراد هنگامی که یک محصول موقعیت مکانی محل زندگی آنها را به نمایش بگذارد، دیگر تنها بر پایه عقل و منطق خود تصمیم نخواهند گرفت.

2- اهمیت فریب چشمان مخاطب را فراموش نکنید

advertisement-book
این امر که در تلاش باشید تا تصویر تبلیغاتی شما حاوی یک پیام عمیق و مرتبط با حوزه کاری شما باشد، بدون شک باعث خواهد شد تا ذهن مخاطب برای چند دقیقه مشغول شود و این امر خود در رابطه با ماندگاری برند شما در ذهن آنها تاثیر بسزایی را خواهد داشت. برای مثال یک فروشگاه کتاب از تصویر زنی استفاده کرده است که به وسیله کتابی که در جلوی صورت خود قرار داده است، پوششی کاملا متفاوت را به خود گرفته است. درواقع هدف از این کار این بوده است تا افراد را به این واقعیت نزدیک کنند که کتاب در همه ابعاد زندگی افراد حتی پوشش آنها تاثیرگذار خواهد بود. به همین خاطر نباید آن را اقدامی صرفا برای سرگرمی تلقی کرد.

3- اجازه دهید تصاویر به جای کلمات سخن بگویند

advertisement-fedex
شکل بسیار رایج تبلیغات در حال حاضر به این صورت است که از تصویر تنها برای تکمیل جملات استفاده می‌شود. با این حال با توجه به این امر که شما در بازار اشباع شده حال حاضر، نیاز به خلاقیت‌های جدید خواهید داشت. توصیه می‌شود تا به کلی کاملا متفاوت عمل کرده و تصاویری را ثبت و خلق کنید که خود حاوی پیام‌های حتی طولانی باشد. در این رابطه این امر که بتوانید به نحوی عمل کنید که هر فردی برداشت منحصر به فرد خود را نیز داشته باشد، بدون شک حد کمال این امر خواهد بود. برای مثال شرکت فدکس اکسپرس که در حال حاضر بزرگترین شرکت هواپیمایی باربری جهان است، در یکی از کمپین‌های تبلیغاتی خود اقدام به تهیه تصویری کرده است که در آن دو همسایه از طریق پنجره‌های خود مشغول رد و بدل کردن بسته‌ای در پاکت این شرکت هستند و دیوارهای این آپارتمان نیز با نقشه جهان مزین شده است. جالب است بدانید که در این تبلیغ هیچ گونه کلمه و عبرتی به کار نرفته است که در نوبه خود بسیار حائز اهمیت است. پیغام اصلی آن نیز این است که شما می‌توانید با استفاده از این سرویس حمل و نقل هوایی، مرزها و فاصله‌ها را با مردمان سایر کشورها نابود ساخته و خود را به آنها نزدیک کنید.

4- از تمامی قطعات به کار رفته در محصولات خود عکس بگیرید

advertisement-motorcycle
اگرچه این امر در ابتدا کاملا غیرممکن و طولانی به نظر می‌رسد، با این حال هیچ دلیلی وجود ندارد که تصویری واضح و جداگانه از تمامی قطعات تهیه کنید. درواقع همه این اقدامات باید تنها در یک تصویر جا داده شوند تا انسجام کافی را برای مخاطب به همراه داشته باشد. بدون شک برای هر فردی جذاب خواهد بود تا بتواند تمامی قطعات محصول تولیدشده را و نتیجه نهایی را به صورت یکجا ببیند. در این رابطه شرکت تولید موتورسیکلت هارلی دیویدسون، موفق شده است تا تصویری کاملا حرفه‌ای و جذاب را با همین روش تهیه کند که خود مورد توجه بسیاری قرار گرفت.

5- از تشابهات رنگی محصول خود با سایر عوامل و موارد موجود استفاده کنید

advertisement-faber-castell
این امر که در تلاش باشید تا محصول خود را به چیزی دیگر تشبیه کنید نیز از دیگر اقداماتی است که می‌تواند به افزایش تاثیر تصاویر شما کمک بسیاری کند. برای مثال در این رابطه شرکت فابر کاستل(تولیدکننده انواع نوشت افزار) موفق شده است تا تصویری تلفیقی از یک مداد قهوه‌ای تولیدی خود را با سگی به همین رنگ ایجاد کند که به جذابیت عکس کمک بسیاری کرده است. درواقع نژاد معرفی شده به علت این امر که در عین کارایی بسیار بالا کاملا مقرون به صرفه نیز است، خود حاوی پیامی در این رابطه است. درواقع در این عکس تلاش شده است تا ویژگی های مثبت این نژاد از سگ به محصول پیوند داده شود که خود اقدامی کاملا تاثیرگذار خواهد بود.

6- اغراق کردن و بزرگنمایی را فراموش نکنید

advertisement-extra-big
اگرچه اغراق در نگاه اول نوعی فریبکاری به نظر می‌رسد، با این حال در رابطه با تصاویر این امر کاملا متفاوت بوده و اگر اقدام شما جنبه هنری بالایی را داشته باشد، بدون شک زمینه بروز هیچ گونه اعتراضی به وجود نخواهد آمد. برای مثال رستوران extra big با نقاشی دهان کاملا باز شده که گردن و تمام دهان فرد را به صورت کامل پوشش داده است، در تلاش برای نشان دادن این امر است که همبرگرهای آنها به معنای واقعی بزرگ بوده و برای آن نیاز به چنین دهانی خواهید داشت. جالب است بدانید که تصویر منتشر شده توسط این رستوران هنوز هم تاثیر خود را حفظ کرده و به یکی از موفق ترین تبلیغات تمام دوران تبدیل شده است.

7- خود را متمایز نشان دهید

advertisement-ariel
این امر که خود را نسبت به هر چیزی متفاوت‌تر نشان دهید، خود از جمله مواردی است که برای مخاطب جذابیت بالایی را به همراه خواهد داشت. برای مثال شرکت تولید لباس Saatchi تصویری از سایه یک ورزشکار را به نمایش گذاشته است که در آن همه چیز به جز پیراهن این شرکت کاملا مشکی است. درواقع آنها در تلاش برای رساندن این پیام بوده‌اند که با استفاده از محصولات این شرکت تحت هر شرایطی حتی ساده‌ترین اتفاقات روزانه خود، کاملا متفاوت خواهید بود.

8- این امر که محصول شما چه تاثیری را در زندگی افراد خواهد داشت را نشان دهید

creatively-ironic
گرچه این امر معمولا به عنوان ویژگی کلیپ‌های تبلیغاتی تلقی می‌شود، با این حال واقعیت این است که بسیاری از افراد تمایلی را برای دیدن کلیپ‌های تبلیغاتی شما نخواهند داشت. علت این امر نیز به این خاطر است که این امر کاملا زمان بر بوده و امروزه هیچ چیز به اندازه این امر حائز اهمیت نیست. به همین خاطر نیز تصاویر به علت این امر که مدت زمان به مراتب کمتری را از افراد خواهند گرفت، از محبوبیت و استقبال بیشتری برخوردار هستند. در این رابطه توجه داشته باشید که شما باید روی بزرگترین مزیت‌های محصول خود که یک یا چند نیاز مشتری را برطرف می‌کند، تاکید داشته باشید تا اهمیت کار شما به خوبی به نمایش گذاشته شود.
برای مثال شرکت فولکس‌واگن که همواره به علت محصولات متفاوت خود مشهور است، در تصویری یک جوجه تیغی را در صفی بیشمار از ماهی‌های درون پلاستیک قرار داده شده نشان می‌دهد. درواقع این تصویر در زمانی تهیه شد که این شرکت آخرین نسل از پارک هوشمند خود را معرفی کرده بود که به خوبی به اهمیت دقت در پارک کردن بدون برخورد با سایرین را به نمایش می‌گذارد. بدون شک حتی یک برخورد کوچک جوجه تیغی به نمایش گذاشته شده، می‌تواند منجر به پاره شدن پلاستیک ماهی‌های موجود در صف شود. اگرچه این مفهوم می‌توانست به شکل‌های دیگر نیز به نمایش گذاشته شود، با این حال به علت فضای طنزی که در این حال وجود دارد و افراد معمولا نسبت به این موارد واکنش بهتری را از خود نشان خواهند داد، بدون شک انتخابی کاملا هوشمندانه بوده است.

9- تاثیر اقدامات افراد را به خوبی مشخص کنید

advertisement-Music
این امر که تبلیغ شما بتواند یک اقدام مضر را نیز متوقف سازد، خود از یک هدف بزرگ تجاری خواهد بود. برای مثال ممکن است آحاد جامعه دست به اقدامی بزنند که برای کسب‌و‌کار شما کاملا مضر است. نکته بسیار جالب در این رابطه این است که افراد بسیاری این اقدامات را با خودآگاهی کامل انجام نداده و مرسوم بودن را تنها دلیل این امر می‌دانند. با این حال در صورتی که بتوانید نتایج این اقدامات آنها را به نمایش بگذارید، بدون شک از شدت این اتفاق کم خواهد شد. برای مثال یک نوار، یک سایت اشتراک گذاری موسیقی است که در تبلیغ خلاقانه خود به خوبی نشان می‌دهد که دانلود و کپی برداری‌های غیرقانونی چه تاثیری را روی سازنده اثر خواهد داشت. همین امر نیز باعث شد تا پس از انتشار این تبلیغ، نرخ این امر به شدت کاهش پیدا کند. درواقع در این تبلیغ یک صفحه دانلود به نمایش گذاشته شده است که تعداد بی‌شماری افراد در درون آن قرار دارند. تحت این شرایط اقدامات خارج از چارچوب و غیرقانونی برخی از افراد باعث شده است تا سایرین تحت فشار زیادی قرار گیرند که به خوبی مفهوم مورد نظر را انتقال می‌دهد.

10- موارد غیرمنتظره را به بازی بگیرید

advertisement-Zoo-Safari
همواره موارد غیرمنتظره به علت این امر که روزمرگی را کنار می‌گذارند، توجه افراد را به خود جلب خواهند کرد. برای مثال این امر که تغییری عجیب در منظره روزانه شما اتفاق بیفتد، بدون شک باعث توجه و ماندگاری آن در ذهن شما خواهد شد. این امر درست همان چیزی است که بازاریاب‌ها باید آن را مورد توجه قرار دهند. در این رابطه DDB که در زمینه گردشگری فعالیت دارد، در تبلیغی جذاب یک تصویر را از زنی پشت فرمان ماشین به نمایش قرار داده است که شیشه‌های آن تا نیمه بسته شده و روی شیشه تصویر نیمه یک شیر به چشم می‌خورد. همین امر نیز باعث شده است تا تصویری تلفیقی از یک انسان و یک حیوان جنگلی به چشم بخورد. درواقع هدف این اقدام نمایش قدرت بالای شرکت در پیوند انسان با محیط طبیعی بوده است، به نحوی که بتوانید به بیشترین نزدیکی و ارتباط با آن دست پیدا کنید.

11- مشکلات و معضلات را برجسته کنید

advertisement-IKEA
در برخی از موارد، این امر که بتوانید یک مشکل موجود و یا ضعف سایر برندهای رقیب را مطرح کنید، خود می‌تواند به افزایش تاثیرگذاری اقدامات شما کمک کند. برای مثال شرکت IKEA که در زمینه تولید لوازم چوبی فعالیت دارد و در این زمینه بزرگترین شرکت جهان محسوب می‌شود، در تبلیغ خود به بررسی مشکل جای کم کفش‌ها پرداخته و محصول جدید خود را راه‌حلی برای این معضل معرفی می‌کند. درواقع طراحی این جاکفشی به نحوی است که در مقایسه با سایر محصولات مشابه، عملا چهار برابر فضای بیشتر را در حجمی مشابه، در اختیار شما قرار می‌دهد. در این تصویر تبلیغاتی این شرکت، دو کفش به نمایش درآمده است که در داخل یکدیگر قرار داده شده و فضایی ناخوشایند را شکل داده است. در پایین آن نیز متنی با عنوان آیا به فضای بیشتری نیاز دارید؟ به چشم می خورد که به خوبی نیاز و اهمیت یک جاکفشی جادار را به نمایش درآورده است.

12- از ابرقهرمان ها کمک بگیرید

advertisement-Hulk
با نگاهی به میزان فروش فیلم های هر ساله، به این نکته پی خواهید برد که سینما در تسخیر ابرقهرمان‌های دنیای مارول و دی سی قرار دارد. این امر به خوبی محبوبیت این چهره‌ها را در سراسر جهان نشان می‌دهد. به همین خاطر یکی از گزینه‌هایی که می‌تواند به جذابیت و افزایش تاثیر تبلیغات شما کمک کند، استفاده از شخصیت‌ها و چهره‌های جهانی برای بیان بهتر پیام خود است. در این رابطه شرکت Walter Thompson که در زمینه تولید تجهیزات و لوازم پزشکی و بهداشتی فعالیت دارد، در جدیدترین چسب زخم تولیدی خود، از موادی استفاده کرده است که قابلیت ارتجاع چندین برابری را دارا است. برای بیان مناسب این ویژگی جدید خود نیز از شخصیت هالک استفاده کرده است. در تصویر تبلیغاتی این شرکت چسب زخمی روی انگشت این ابرقهرمان به چشم می‌خورد که کاملا سالم مانده و در اثر تغییر حالت وی، دچار پارگی نشده است. درواقع شما می‌توانید یک پارگی را که ممکن است چندان هم جذابیت بالایی را به همراه نداشته باشد، با پیوند دادن به افراد محبوب، کاملا جذاب کنید.

13- یک دید متفاوت را به نمایش بگذارید

advertisement-BBDO
اهمیت بسیاری از موارد، تنها با تغییر زاویه دید قابل فهم جهانی خواهند بود. برای مثال شرکت BBDO که در زمینه حفاظت از گونه‌های در حال انقراض و انجام خدمات درمانی آنها فعالیت دارد، برای تسریع اقدامات خود نیازمند آگاهی و همکاری مردمان سراسر جهان است. برای این امر نیز در تازه ترین تبلیغ خود تصویر یک تعمیرگاه را به نمایش قرار داده است که به جای ماشین آلات، حیوانات در دست تعمیر هستند. درواقع هدف از این تصویر این بوده است که نشان دهد افراد به همان میزانی که نسبت به سلامت و عدم وجود نقض در خودروهای شخصی خود توجه دارند، لازم است تا نسبت به حیوانات محیط اطراف خود نیز حساس باشند و آنها نیز نیازمند مراقبت خواهند بود. پیام نوشته شده در پایین این تصویر نیز عبارت انقراض به یک باره اتفاق نمی‌افتد است که به خوبی نشان می‌دهد باید پیشگیری‌های لازم را قبل از وقوع یک فاجعه انجام داده که به خوبی با محیط تعمیرگاه به نمایش درآمده، در ارتباط است.

14- از عکاسان حرفه ای استفاده کنید

Y&R
در رابطه با مورد قبلی، بدون شک شما به تصویری تغییر یافته و غیرواقعی نیاز خواهید داشت. با این حال در برخی از موارد تنها یک تصویر واقعی می‌تواند مفهوم مورد نظر شما را به خوبی منتقل کند. برای مثال یک برند Y&R که در زمینه پیرایش آقایان فعالیت دارد، برای نشان دادن حد بسیار بالای طبیعی بودن کارهای خود، از حیوانات کمک گرفته است. برای مثال در تبلیغی از این شرکت فردی به نمایش گذاشته شده است که ریش بلند وی درواقع تصویر یک سمور است که تشبیه ریش به این حیوان، تصویری تاثیرگذار و جالب را ایجاد کرده است. مزیت بزرگ این تبلیغ نیز در واقعی بودن تصویر است که خود نظرات مثبت بسیاری را به همراه داشته است.

15- از افراد عادی برای تبلیغات خود استفاده کنید

advertisement-LifeProof
اگرچه استفاده از افراد مشهور و ورزشکاران در تبلیغات، از جمله اقدامات رایج محسوب می‌شود. با این حال در تمامی موارد این امر کارساز نبوده و همه افراد نمی‌توانند به حد زیبایی یک بازیگر و یا تناسب اندام یک ورزشکار حرفه ای برسند. به همین خاطر نیز شما در مواردی نیاز به نزدیک کردن شخصیت به افراد واقعی جامعه خواهید داشت. برای مثال برند LifeProof که در زمینه ارائه برنامه‌های ورزشی فعالیت دارد، تصویر مردی را به نمایش گذاشته است که پس از استفاده از برنامه‌های تمرینی و کلاس‌های آنلاین این موسسه، موفق شده است تا اندام خود را بهبود بخشد. بدون شک این امر در مقایسه با زمانی که شما تنها فردی را که در حال حاضر نیز از اندامی فوق العاده برخوردار است، به نمایش قرار دهید. واقع پذیر تر خواهد بود.
ازینکه با قسمت اول راهکارهای تبلیغات هوشمندانه و موثر همراه بلاگ میز بوده‌اید از شما متشکریم.
منبع:canva.com

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *