3 June, 2023
New-Hire

جهت موفقیت در کسب و کارمان برخورد ما با کارمندان جدید چگونه باشد؟

اجاره فضای تبلیغاتی

 

بدون شک مدیر شرکت بیشترین تاثیر را بر روی تمامی کارمندان خود داشته و در این رابطه کارمندان جدید از نیاز بیشتری برخوردار هستند. زیرا بیش از هرکس دیگری می‌دانند که کارمندانشان به چه چیزی نیاز دارند؟ چه کاری انجام می‌دهند یا انجام خواهند داد؟
مدیران بیشترین سهم در آنبردینگ‌های (onboarding) جدید خود دارند.

آنبردینگ یا onboarding مکانیزمی است که براساس آن کارمندان جدید به دانش مهارت و رفتارهای لازم دست می‌یابند تا به عضو موثری در سازمان تبدیل شوند.

تحقیقات نشان داده است که سیستماتیک بودن آنبردینگ باعث بهبود سرعت کار در کارمندان جدید تا 50% می‌شود به این معنی که آن‌ها به طور موثر قادر به مشارکت در رسیدن به اهداف مورد نظر سازمان هستند.
در این رابطه توجه داشته باشید که جا افتادن هرچه سریع تر افراد، مزیتی فوق‎العاده محسوب خواهد شد. به همین خاطر نیز رها کردن آنها اقدامی کاملا غیرهوشمندانه خواهد بود. در همین راستا و در ادامه به بررسی هفت نکته که در رفتار با کارمندان جدید باید مورد توجه قرار دهید، خواهیم پرداخت.

1-چالش های احتمالی آنها را درک کنید

بدون شک قرار گرفتن در یک محیط جدید برای هر فردی سختی‌های خود را خواهد داشت. در این رابطه تجربه افراد تنها می‌تواند کمی از این دشواری را کم کند، با این حال از اصل قضیه جلوگیری نخواهد کرد. تحت این شرایط توصیه می‌شود تا چند کارمند را به عنوان نیروی کمکی فرد قرار داده و با این اقدام به یادگیری و هماهنگی سریع‌تر فرد کمک کنید. همچنین لازم است تا توجه کافی را به این افراد از خود نشان داده و در روزهای اول نسبت به عملکرد آنها، بیش از حد سخت‌گیر نباشید. در نهایت استفاده از یک روانشناس به شما کمک خواهد کرد تا با تیپ‌های رفتاری افراد مختلف شرکت آشنایی کامل را پیدا کرده و مناسب ترین شیوه مدیریتی را برای هر یک پیاده کنید. در آخر توجه داشته باشید که نخستین روز، مهم‌ترین لحظه هر کارمندی محسوب می‌شود به همین خاطر نباید آن را به مانند روزهای دیگر تصور کرده و برای آن برنامه‎ریزی دقیق نداشته باشید.

2-آموزشی هدفمند داشته باشید

در ابتدا لازم است تا نسبت به درستی روش‌های آموزشی خود اطمینان حاصل کرده و سپس برنامه‎ریزی مرحله‌ای برای آن داشته باشید. اگرچه بسیاری از مدیران تمایل دارند تا همه چیز را در یک زمان به کارمند خود انتقال داده و وی را مهیای فعالیت کنند، با این حال در صورتی که پایه‎های کارمند شما خوب شکل نگرفته باشد، در عملکرد وی نقص‌های فراوانی را مشاهده خواهید کرد. به همین خاطر نیز لازم است تا برنامه‌ای جامع و درست داشته باشید. در این رابطه فراموش نکنید که اطلاعات مورد نیاز یک کارمند به سه سطح حیاتی، مهم و فرعی تقسیم شده و لازم است تا با توجه به اولویت‌ها جلو بروید. در نهایت نیز لازم است تا جلسه‌ای هرچند مختصر را فراهم کرده و عضور جدید را با تمامی افراد شرکت آشنا ساخته و کلیتی از خصوصیت هر یک را در اختیار عضور جدید شرکت قرار دهید. در نهایت نیز در روزهای نخست کاری این افراد، لازم است تا در دسترس آنها باشید تا هیچ گونه سوالی بدون جواب باقی نماند. بدون شک رفتار مناسب شما در رضایت شغلی و وفاداری آنها تاثیر فوق‎العاده‌ای را خواهد داشت.

3-برنامه کاری مشخص کرده و عملکرد آنها را مورد ارزیابی قرار دهید

نحوه انجام درست کارها و اولویت بخشی به آنها برای کارمندی تازه‎کار شرکت امری دشوار خواهد بود. به همین خاطر توصیه می‌شود که حداقل برای هفته اول، تمامی این برنامه‎ریزی‌ها را انجام داده و با ارزیابی اقدامات صورت گرفته، نسبت به قرار داشتن در مسیر مورد نظر اطمینان حاصل کنید. بدون شک این امر که تلاش کنید تا حداقل یکی از همکاران وی با او ارتباطی صمیمی برقرار کنند، به حل بسیاری از مشکلات کمک کرده و فرد را با تجربه و راهکارهای آنها برای انجام هر فعالیت، آشنا می‌سازد. در نهایت توجه داشته باشید که لازم است تا فهرستی از افراد مهم داخل و خارج شرکت تهیه کرده و در اختیار این افراد قرار دهید تا به خوبی با مراتب و جایگاه ها آشنا شوند.

4-شخصا به سه پرسش حیاتی پاسخ دهید

این امر که از همان روزهای اول نشان دهید که افراد تیم تا چه اندازه برای شما مهم هستند، بدون شک کارمندان را علاقه‎مند به شما خواهد ساخت. در این رابطه همواره مشاهده می‌شود که پاسخدهی به کارمندی دیگر محول می‌شود. اگرچه این امر تا حدودی درست است و مدیریت به علت مشغله کاری خود نمی‌تواند ساعت‌ها در کنار فرد جدید شرکت باشد، با این حال در رابطه با سه پرسش اصلی، لازم است تا مدیران خود شخصا پاسخگو باشند. این موارد شامل:
1- چه کارهایی را باید انجام دهم؟
2- اصول و استاندارد انجام هر یک به چه صورت است؟
3- آیا امکان رشد وجود دارد؟
درواقع این امر که کارمند شما پاسخ این سوالات را از زبان خود شما بشنود، بدون شک هیچ گونه تردیدی برای وی باقی نخواهد ماند، با این حال باید نحوه رفتار شما به شکلی باشد که کارمند درک کند که پس از مدتی دیگر نمی‌تواند هر لحظه برای رفع مشکلات و سوالات خود به شما مراجعه کند.

5-به آنها برای کسب موفقیت‌های کوچک کمک کنید

میزان اعتماد به نفس از جمله عواملی است که خصوصا برای کارمند تازه‎وارد بسیار ضروری است. درواقع هر کارمندی تمایل دارد تا از همان روزهای اول نظر مدیر شرکت را به سمت خود جلب کند، با این حال بدون هدایت این خواسته توسط مدیر شرکت، افراد ممکن است درگیر اقداماتی شوند که فراتر از تجربه آنها بوده و نتایج نیز بلندمدت است. این امر بدون شک روحیه فرد را نابود خواهد کرد. در همین راستا بهتر است تا در ابتدا وظایفی را به افراد محول سازید که دستاوردهای سریعی را برای فرد به همراه خواهد داشت. بدون شک این امر اعتماد به نفس کافی را برای انجام کارهای بزرگ‌تر در فرد ایجاد خواهد کرد.

6-اجازه هیچ گونه فعالیت انفرادی را به کارمند جدید خود ندهید

در نخستین روزها افراد تمایل دارند تا به تنهایی کار کرده تا ضعف‌ها و ناهماهنگی‌های آنها دیده نشود. با این حال در صورتی که فرهنگ سازمانی مناسبی را در شرکت ایجاد کرده و افراد را موظف به کمک به یکدیگر کنید، دیگر کار کردن کارمند جدید، با افراد باسابقه یک کابوس نخواهد بود. در این رابطه لازم است تا قانون عدم کار انفرادی را وضع کرده و تا حد امکان افراد تیم را به یکدیگر نزدیک کنید. این امر حتی شامل صرف غذا در کنار کارمندان و یا ورزش و تفریح های مشترک و تیمی نیز خواهد بود.

7-به مانند یک مربی عمل کنید

این امر که بخواهید به مانند یک منتقد سرسخت رفتار کنید، تنها تا زمانی سودمند خواهد بود که به تخریب فرد منجر نشود. درواقع شما باید از اطلاعات به دست آمده، در راستای کمک به فرد استفاده کنید. در این رابطه درست به مانند یک مربی ورزشی، شما باید علی رغم برنامه‌‏ریزی درست، مشاور و کمک‎رسان آنها نیز باشید. در این رابطه توجه داشته باشید که هیچ مانعی وجود ندارد که رفتار شما با کارمند جدید حتی دوستانه باشد. به همین خاطر نباید خود را بیش از حد محدود به تصورات سنتی در رابطه با جایگاه مدیریت کنید.

در آخر فراموش نکنید که لازم است تا به سایر کارمندان نیز توجه داشته و از نگاه منفی آنها نسبت به فرد جدید، جلوگیری کنید

منبع:hbr.org

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *