7 February, 2023
بازاریابی-رابطه‌ای-چیست

بازاریابی رابطه‌ ای چیست و چه تاثیری در فروش دارد؟

بازاریابی رابطه ای یا بازاریابی رابطه مند مستلزم ایجاد، حفظ و ارتقا رابطه و در صورت ضرورت خاتمه ارتباط با مشتریان است. بازاریابی رابطه ای، هم شامل استراتژی‌های دفاعی و هم تهاجمی‌ می‌شود. بازاریابی تهاجمی ‌به جذب مشتریان جدیدی می‌پردازد که شامل جذب مشتریان بالقوه یا ترغیب و جذب مشتریان رقیب می‌شود. استراتژی‌های دفاعی در تلاشند تا مشتریان کنونی را حفظ و کسب وکار بیشتری را با آن‌ها ترتیب دهند.

هر زمان از کسب‌وکار یا یک شغل صحبت می‌کنیم مهمترین عاملی که می‌تواند به شما در ادامه مسیر در بقا کمک کند مشتری است. مشتری به عنوان تنها منبع سودآور برای کسب و کار و یک شرکت است. بسیاری از شرکت‌ها امروزه با افت فروش مواجه شده‌اند و رو به ورشکستگی هستند. تنها عامل را می‌توان در از دست رفتن مشتریان دید.
اما چگونه این اتفاق رخ می‌دهد؟ در حال حاضر بسیاری از شرکت‌ها با اهداف مشابه در حال فعالیت هستند و شما به عنوان کسی که عهده‌دار یکی از این شرکت‌ها هستید وظیفه مهمی به نام حفظ مشتری دارید، چرا که رقابت بر سر حفظ مشتری بسیار شدید است و به محض کوچکترین اشتباهی ممکن است مشتری همیشگی شما دیگر سراغ شما نیاید.
دیدگاه اصلی حفظ مشتریان این است که باید با عرضه ارزش برتر به مشتری، رضایت او را (پیوسته) تأمین کرد. در این مطلب به شرح بازاریابی رابطه‌مند یا رابطه‌ای می‌پردازیم.
در ابتدا نگاهی خواهیم داشت به تعریف فیلیپ کاتلر، پدر بازاریابی مدرن، از بازاریابی رابطه ای:
بازاریابی رابطه ای مستلزم ایجاد، حفظ و ارتقا رابطه و در صورت ضرورت خاتمه ارتباط با مشتریان است، به طوری که اهداف هر دو طرف درگیر در رابطه، تأمین شود. بنابراین، سازمان‌ها جهت ایجاد یک رابطه، می‌بایست فرآیندهای ارتباطی و تعاملی مورد نیاز را به وجود آورند. بازاریابی رابطه ای، هم  شامل استراتژی‌های دفاعی و هم تهاجمی‌ می‌شود. بازاریابی تهاجمی ‌به جذب مشتریان جدیدی می‌پردازد که شامل جذب مشتریان بالقوه یا ترغیب و جذب مشتریان رقیب می‌شود. در مقابل، بازاریابی تدافعی به دفاع از سهم بازار و حفاظت از مشتریان ارزنده می‌پردازد. به عبارت دیگر، استراتژی‌های دفاعی در تلاشند تا مشتریان کنونی را حفظ و کسب وکار بیشتری را با آن‌ها ترتیب دهند.

استراتژی‌های بازاریابی رابطه ای

relationship-marketing
در ادامه پنج استراتژی که در طراحی برنامه بازاریابی رابطه ای مورد توجه قرار می‌گیرند را می‌خوانید. این استراتژی‌ها ‌از یکدیگر مستقل نیستند، می‌توانند به طور ترکیبی یا جداگانه مورد استفاده قرار گیرند:

تعیین خدمات اصلی

یکی از استراتژی‌های کلیدی و حیاتی بازاریابی رابطه ای، طراحی و ایجاد یک خدمت اصلی به گونه‌ای است که بتوان بر اساس آن با مشتری ایجاد رابطه کرد. یک خدمت اصلی ایده‌آل، به واسطه خصوصیات منحصر به فرد در جهت تأمین نیاز مشتریان آن‌ها را جذب می‌کند، کیفیت عالی آن؛ رابطه ایجاد شده را در بلند مدت حفظ می‌کند و در طی زمان زمینه‌ای را برای فروش سایر خدمات فراهم می‌سازد.

برقراری رابطه باب طبع هر مشتری

ماهیت خدمت به گونه‌ای است که فرصتی را برای بسیاری از شرکت‌های خدماتی فراهم می‌آورد که بتوانند رابطه‌ای شخصی و سازگار با تک‌تک مشتریان خود برقرار کنند. شرکت‌های خدماتی می‌توانند با آگاهی از ویژگی‌ها، خصوصیات و انتظارات هر مشتری، جمع آوری این اطلاعات و به کارگیری آن‌ها در رویارویی با مشتری، خدمات خود را منطبق و سازگار با موقعیت‌های مورد نظر مشتریان عرضه نمایند. ایجاد ارتباط با طبع مشتریان مختلف، زمانی بسیار چشمگیر خواهد بود که توانایی کارکنان علی الخصوص در بخش فروش، با قابلیت‌های مبادله الکترونیکی داده همراه شود  سازمان‌هایی که از EDI (مبادله الکترونیکی داده‌ها) استفاده می‌کنند، می‌توانند روابط کاری نزدیکی با مشتریان خود برقرار کنند.

ارائه خدمات جنبی

ارائه خدمات جنبی، یکی دیگر از استراتژی‌های بازاریابی رابطه ای است. خدمات جنبی شامل عرضه خدمات اضافی به همراه خدمت اصلی است، به گونه‌ای که آن را از سایر خدمات ارائه شده توسط رقبا متمایز کند. مسئله مهم این است که خدمات جنبی باید از دید مشتری ارزشمند باشند. یکی از انواع خدمات جنبی که توسط شرکت‌های موفق به طور گسترده به کار گرفته شده و می‌شود، ایجاد باشگاهی برای مشتریان ارزنده و وفادار است. شرکت، مشتریان اصلی خود را به باشگاهی که توسط خود او تأمین مالی می‌شود، دعوت کرده و خدمات ویژه‌ای به آن‌ها عرضه می‌کند. این روش باعث افزایش پرستیژ مشتریان می‌شود و بستری را فراهم می‌کند که شرکت از طریق ابزارهای پیشبرد فروش،کاتالوگ‌ها و غیره، ارتباط خود را با مشتری کلیدی حفظ کند.

قیمت‌گذاری رابطه ای

قیمت‌گذاری رابطه ای، ریشه در یکی از ایده‌های قدیمی ‌بازاریابی دارد که می‌گوید:

قیمت‌های مناسبی برای مشتریان ارزنده خود در نظر بگیرید

قیمت گذاری رابطه ای یعنی قیمت خدمت باید به گونه‌ای تعیین شود که ایجاد و حفظ روابط بین خریدار و فروشنده را تقویت و تشویق کند. اگرچه تحقیقات مقداری در ادبیات بازاریابی مفهوم جدیدی نیست، برخی از شرکت‌های خدماتی آن را به شیوه‌های نوآورانه به کار می‌گیرند.
به عنوان مثال، اینک شرکت‌های بیمه فعال در ایران، علیرغم نرخ‌های ثابت بیمه‌ای که توسط شورای عالی بیمه تعیین شده است با دادن تخفیفات قانونی (از جمله تخفیفات گروهی) به بیمه گذاران، مشتریان ارزنده و کلیدی خود را حفظ می‌کنند.

تأکید به بازاریابی داخلی

مفهوم بازاریابی داخلی اولین بار از بازاریابی خدمات شروع شد. در واقع هدف آن بهبود عملکرد پرسنلی است که در ارتباط مستقیم با مشتری هستند و در نتیجه این کار، کیفیت خدمات بالا می‌رود.
امروزه، این مفهوم نه تنها در سازمان‌های خدماتی بلکه در سایر سازمان‌ها نیز کاربرد دارد. بازاریابی داخلی، به منزله ایجاد یک بازار داخلی در سازمان توسط کارکنان است. اعضای این بازار باید برای برآورده کردن نیازها و خواسته‌های مشتریان خارجی، آموزش ببینند، پاداش بگیرند و برانگیخته شوند. فعالیت‌های بازاریابی داخلی، منجر به اصلاح ارتباطات داخلی و افزایش آگاهی و بصیرت مشتری از طریق پرسنل می‌شود و بین این فعالیت‌ها و عملکرد بازار داخلی ارتباط برقرار می‌کنند. یکی از استراتژی‌های محوری و اساسی بسیاری از سازمان‌های خدماتی، بازاریابی داخلی است.

منبع: resanehlab.com

کارشناس دیجیتال مارکتینگ هستم و در حوزه استارتاپ‌های آی‌تی فعالیت می‌کنم. شروع کاری من با تولید محتوا در زمینه گردشگری و برندینگ شروع شد و تصمیم گرفتم یه پیشرفتی تو زندگی خودم ایجاد کنم این شد که در سال 1397 به عنوان مدیر دیجیتال مارکتینگ در هلدینگ دانش بنیان آریانا فعالیت حرفه‌ای خودم رو شروع کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *